Sahte İmplant Nasıl Anlaşılır?

'Diş estetiği' forumunda Bilirdişi tarafından Mar 31, 2017 tarihinde açılan konu

 1. Bilirdişi

  Bilirdişi Site Yetkilisi Bilirdişi

  Bilirdişi Yeni bir yazı yayınladı

  Sahte implant Nasıl Anlaşılır?
  [​IMG]


  Diş hekimlerinin sadece bakarak taklit veya orijinal implantı ayırabilmesi mümkün değildir. Sadece gözlem yolu ile sahte implant anlaşılamayacağı için bu durumda önlem alınması uygun olmaktadır. Önlem olarak ise sadece bilinen ve güvenilen kaliteli markalarla, firmalarla ve patentli ürünlerle çalışılması gerekmektedir.


  İmplanta Hangi Durumlarda Başvurulur?


  İmplant, eksik olan dişlerin yerinin doldurulup, estetik, fonasyon ve çiğneme fonksiyonunu yerine getiren çok fazla tercih edilen bir tedavi yöntemidir.
  Diş Hekimleri, Hastalara Kullandıkları İmplantları Nerelerden Temin Ediyorlar?


  İmplantlar ve kullanılan bütün sağlık malzemeleri, mutlak suret ile Sağlık Bakanlığı'na bağlı Ulusal Bilgi Bankası'na kayıtlı olmalıdır. Diş hekimleri, implantları, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından verilen satış yetki belgesine sahip firmalardan almaktadırlar.
  Sahte İmplantın Zararları Nelerdir?


  Diş implantı, çene kemiği erimesine neden olmaz. Hatta uygun oranda titanyum içeren, steril ve işinin ehli bir hekim tarafından uygulanan implant, çene kemiğini korur ve erimesine engel olur. Ancak, merdiven altı üretilmiş, taklit ve patentsiz implantların içerisinde yer alan titanyum maddesinin gereken düzeyde olmaması bir süre sonra implantın bağlantılarının oynamasına sebep olmaktadır. Üzerine gelen kesik diş şeklindeki parça ile iyi birleşmemesi sebebiyle arada açıklık kalmakta ve burada bakteri üremesi için uygun ortam oluşmaktadır. Tüm bu olumsuz durumların birleşmesi, diş eti hastalıkları ve kemik erimesine sebep olmaktadır.
  Hastalar Sahte İmplantlara Karşı Ne Gibi Önlemler Alabilir?


  Hastalar, kendi tedavilerinde kullanılacak olan ürünlerin sertifikası ve üretici marka hakkında bilgi almak hakkına sahiptir. İthal edilen ürünlerin barkodu vardır ve gümrük kontrolünden geçerek yasal olarak ülkemize gelmektedir. Bu barkodlar diş hekimleri ve firmalarda yer aldığından, hastalara da verilir. İmplant barkodu, diş hekiminden alınarak gerekli sorgulamalar yapılarak, kontrol sağlanabilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: Haz 18, 2017

Bu Sayfayı Paylaş