in ,

Gebelik Belirtileri ve Testleri

Gebeliğin en büyük belirtisi adet gecikmesidir. Bununla birlikte bazı belirtiler gebeliğe işaret edebilir. Bir iş yaptığınızda vücudunuz yorgun düşüyor ise normalden fazla uyku ihtiyacı hissediyor iseniz bu sizin hamile olduğunuza bir işarettir. Hamilelik döneminde progesteron hormonu daha fazla salgılanır ve kendinizi yorgun hissetmiş olursunuz. Göğüslerinizde fazla büyüme, hafif ağrılar ve şişlikler meydana geliyor ise hamileliğe bir işarettir. Bazı anne adaylarının göğüslerinde hassasiyetle birlikte meme ucunda renk değişimi de meydana gelmektedir.

Hormon Seviyeleri Kusmaya Neden Olabilir?

Gebelik döneminde hormon seviyeleri hızla değişir bu da kusmaları meydana getirir. Mide bulantısı sabahları görülüyor ve daha önce kokusundan rahatsız olmadığınız bir yemek midenizi bulandırmaya ve kusmanıza sebep oluyor ise hamileliğe işarettir. Hamilelik döneminde iştahınız çok açık olmakla birlikte tam tersine bazı yiyecek ve içeceklerden de tiksinebilirsiniz. Mevsiminde yetişmeyen bir meyve canınız çekebilir. Buda hamile olmanıza bir işarettir. Sık sık idrarınız geliyor ve geceleri sıklıkla tuvalete çıkıyor iseniz buda hamileliğe bir işarettir. Bunun yanı sıra kabızlıkta görülebilmektedir. Hamilelik kan damarlarınızın genişlemesine neden olur ve böylelikle günlük yaşantınızda başınız sıklıkla dönebilir. Uzun süre kaldığınız masa başı işlerinizde aniden ayağa kalktığınızda başınız dönebilir.

Hamilelik döneminde hormonlarda ani değişiklikler meydana gelebilir. Böylelikle ruh halinizde değişiklikler meydana gelebilir. Birden bire bir olaya veya konuya sinirsel tepkiler gösterebilirsiniz. Bunun haricinde vajinada hafif kanamalar meydana gelebilir. Döllenmenin ardından 15 gün sonra meydana gelen bu kanama kısa sürelidir. Adet kanamasıyla karıştırılmamalıdır. Adet kanamasına göre çok kısa sürelidir.

Gebelik Testi

Ev tipi gebelik testi için 15 gün beklemeniz önerilir. Bu test için yüksek miktarda hCG hormonu salgılanması gerekir. Eğer sonuç pozitif çıkar ise hCG hormonu tespit edilmiş demektir. Testleri adet döneminden 1 hafta 10 gün sonra uygulamanız daha olumlu sonuç almanıza neden olacaktır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Yemek Seçenler ile Diyet Yapmanın Zorlukları

Kilo Vermemenin Sebepleri?