in ,

Gebelik Döneminde Yaşanan Kusmalar ve Nedenleri

Gebelik anne adaylarının en hassas dönemlerinden biridir. Hatta ebeveynler için bir bebek beklemek hayatlarındaki dönüm noktalarındandır. Bebeği anne taşıdığı için en büyük yük ve sorumlulukta ondadır. Anne adaylarında ilk hamilelik belirtileri mide bulantısı, kusma ve baş dönmesidir. Bu kusmalar ilk başta öğürmeler olarak kendini gösterir. Bu baş dönmesi ve kusma fazla sürmez belirli bir zamandan sonra geçer. Ancak gebeliğin ilerleyen zamanlarda da bazen kusmalar olabilir. Bu sorunlar Gebelikte Kusma Nedenleri Olarak ayrıca incelenmelidir.

Gebeliğin İlerleyen Dönemlerinde Oluşan Mide Bulantısı ve Kusma

Gebeliğin ilk 1-2 ayında kusma normaldir. Bu da zaten gebeliğin belirtilerindendir. Ancak daha ileri zamanlarda oluşan mide bulantısı ve kusma olayları anne adayının bazı besinlere karşı alerjisi olduğunu gösterebilir. Bu besin alerjileri hamilelik döneminin hassaslığından olur. Hamilelik döneminden sonra mide bulantısı ve kusma olayları yaşanmaz. Anne adayları alerji oluşturan besinleri zaman içinde kendisi tespit edebilir. Bebek doğana kadar bu besinlerden uzak durmasında fayda vardır. Bu mide bulantısı ve kusmalar bazen yiyecekten değil vücuttaki bir maddenin eksikliğinden de olabilir. Folik asit eksikliği anne adaylarında mide bulantısı ve kusmalara yol açabilir. Diğer bir mide bulantısı ve kusma nedeni de kullanılan ilaçlardır. Anne adayının ilaçlarda bulunan bazı maddelere karşı zayıflığı olabilir.

Gebelikte Mide Bulantısı ve Kusmalar Nasıl Engellenir?

Mide bulantısı ve kusmayı engellemek için öncelikle bu sorunların neden kaynaklandığının bulunması gerekir. Eğer sorun alerji yapan besinler ise bu besinlerin tüketilmesi azaltılarak ya da tamamen kesilerek mide bulantısı ve kusmalara engel olunabilir. Bir folik asit eksikliği var ise doktor kontrolünde folik asit takviyesi yapılır. İlaçlardan kaynaklanan bir alerji durumu varsa hemen ilacı veren doktor ile irtibata geçmek gerekir.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Cilt Kuruması Neden Olur?

Cilt Kuruması Nasıl Tedavi Edilir?