in ,

Gebelik Stresine Dikkat

Gebelik Stresine Dikkat edilmesi gerekmektedir. Hamilelik dönemlerinde anne adayları gebelikleri ile ilgili ortaya çıkan problemlerden ötürü ya da başka oluşacak sebeplerden dolayı belirli dönemlerde üzüntü, stres, sıkıntı, aşırı kızgınlık, bunalım ve depresyon, ağlama, sinirlenme, ve de öfke gibi durumlar ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Yapılan araştırma sistemlerine göre hamilelik dönemlerinde oluşan bu tür stresler anne karnında bulunan bebeği de olumsuz yönde etkilediklerini gösteriyor. Bu etkilenme olaylarının en önemli nedenlerinden biri hamile annenin stres yaşadığı anlarda, vücudunda artacak olan stres hormonlarının, annenin kanı vasıtası ile bebeğe de geçebilme ihtimalinin olmasıdır.

Annede Oluşan Üzüntü ve Bebeği Nasıl Etkiliyor?

Hayvanların üstlerinde yapılan ve insanlarla da yapılan çoğu araştırmada hamile annenin yaşadığı ciddi bir stresin karnındaki bebek üzerinde de çok olumsuz etkiler oluşturduğu uzmanlar tarafından gösterilmiştir. Bu olası olumsuz nedenler şu şekildedir; Bebekte oluşacak bir dikkat eksikliği, Hiperaktivite sorunu, erken doğum riski ve olası bir düşük riskinde artma, sinirlilik durumu, bebeğin zihinsel açıdan oluşacak fonksiyonlarda azalma ve duygusal problemler yaşanabilir. Bir takım araştırmalar da hamile annenin gebelik döneminde büyük deprem ya da bir takım doğal felaketler sebebi ile ciddi bir psikolojik travma yada stres yaşamış olması bebeğin ergenlik dönemlerine geldiği zaman şizofreni, depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklarının yaşanma ihtimalinin oldukça yüksek olduğu gözlemlenmiştir

Gebelik Döneminde Stresi Azaltmak İçin Öneriler

Hamile anne adayını strese sokacak durumları bir not defterine kayıt etmesi ve ardından çözümü için bir yakınınıza danışmanız, hamile annenin bu dönem içerisinde sağlıklı beslenmeye dikkat etmesi, düzenli bir şekil de uykusunu alması gerekmektedir. Yoga veya kendi halinde spor yapmaları, gebelik dönemi için bir endişe hissediyor iseler bunu doktorları ile paylaşmaları, doğum korkusu bulunuyorsa bunun hakkında detaylı bilgileri almaları gerekmektedir.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Cilt Bakımı İçin Bitkisel Maskeler

Şeker Hastalarının Uzak Durması Gerekenler