in ,

Gebelik ve Doktor Kontrolleri

Gebelikte doktor kontrolleri hem anne hem bebek sağlığı açısından oldukça önem taşır. Gebelik belirtisi taşıyan veya adet döngüsü geciken anne adayı gebeliği kesinleştirmek için bir doktor kontrolünde hemen bir kan testi yaptırmalı ve gebe olduğunu kesin olarak öğrenmelidir. Gebelik testinden sonra doktor tarafından bebeğin kalp atışları için doktora başvurmalıdır. Bebeğin kalp atışları duyulduktan sonra ayda bir kere doktor tarafından kontrol amaçlı gün verilir. Bu aralık bebeğin büyümesi ile değişim göstermektedir. Kontrollerde ise bebeğin ay büyüklüğüne göre bazı testleri ve ultrason ile muayenesi yapılır.

Doktor Kontrollerinde Ay Ayrıntıları

12.hafta itibariyle bebeğin gelişim ölçümleri yapılabilmektedir. Fetal ense kalınlığı, ikili test planı ve bebeğin gelişimi 12. hafta içinde yapılır. Bundan sonraki ay içerisinde yani bebeğin gelişimi 14 ve 16 haftalar içerisindeyken gelişimin ikili tarama testi ile değerlendirmesi yapılır. Eğer bebeğin gelişiminde bir problem veya risk saptanır ise üçlü tarama testi veya amniyosentez yapılır. Amniyosentez bebeği koruyan amniyotik sıvıdan alınarak sağlık durumu için test yapılır. Amniyotik sıvı rahimden alınır. Çoğu anne adayı için stresli bir dönemdir. 18 ve 24 haftalıkken bebeğin gelişimi yedinden incelenir, gebelik yaşı kesinleştirilir, bebeğin boyu ve kilosuna bakılır. Ayrıntılı inceleme gerektiren bir durumda ise doğumsal anomalilere bakılması için 2. düzey ultrason yani renkli ultrason ile bebeğe ayrıntılı bir inceleme yapılır. 24. haftada ise bebeğin gelişimi incelenir, yine boy ve kilo ölçümü yapılır. İsteyen anne adaylarına şeker testi yapılır. Eğer doktor tarafından gerekli görülürse yeniden detaylı ultrason incelemesi yapılır. 28. hafta da geç kalan anne adayları için şeker testi yapılabilir. Kan uyuşmazlığı olan adaylar için gereken durumlar gerçekleştirilir.

Son Aylarda Sıklaşan Doktor Kontrolleri

Hamilelikte doktor kontrolleri 32. haftadan sonra iki haftada bir yapılmaktadır. 36. haftadan sonra doğum gerçekleşene kadar haftada bir doktora gidilmelidir.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Topuklu Ayakkabı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kıyafetle Göbek Nasıl Gizlenir?