in ,

Gebelikte Ağız ve Diş Bakımı

Hamilelik dönemi, kadınların hayatında ki en güzel fakat bir o kadar da zor bir dönem. Anne adayları bu dönemde; hem fiziksel hem de ruhsal yönden büyük değişiklikler gösteriyor. Sağlıklı ve sorunsuz bir doğum yapabilmek, sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmeye bağlıdır. Bu nedenle hamilelik döneminde, beslenme alışkanlıklarından, uyku düzenine, spor ve egzersiz yapmaya kadar birçok konuya dikkat edilmeli ve özen gösterilmesi gerekir. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken önemli konulardan birisi de kişisel bakımı aksatmadan devam ettirmek. Hepimizin bildiği gibi, kişisel bakımın önemli bir parçası da ağız ve diş bakımı. Anne adaylarının bu dönemde de ağız ve diş bakımına gerekli özeni göstermesi ve ihmal etmemesi gerekir. Gebelikte Ağız ve Diş Bakımı nasıl olmalı?

Hamilelikte Neden Dişler Daha Çabuk Çürür?

Hamilelik döneminde vücut dengesinin daha çabuk bozulması, dişlerin de normalden daha çabuk çürümesine neden olur. Hamilelikte dişlerin daha çabuk çürümesinin nedenleri şunlardır;

1) Anne adaylarının, hamilelik döneminde aş erme durumu olur. Bu nedenle tatlı, şekerleme, abur cubur gibi şeylere karşı bir istek vardır. Bu yiyecekleri daha sık tüketen anne adayları, diş fırçalamayı da ihmal eder, bu durum dişlerin daha çabuk çürümesine neden olur.

2) Kusma olayı, anne adaylarında hamileliğin ilk aylarında sıkça görülen bir olaydır. Böyle durumlarda anne adayları ağız ve diş bakımını ihmal ederler, bu da dişlerin çürümesine yol açar.

3) Bu dönemde hormonlarda meydana gelen değişiklik nedeniyle, diş etleri daha kolay kanar. Bu da dişlerin zayıflamasına ve daha kolay bir biçimde çürümesine neden olur.

Hamilelikte Ağız Ve Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamilelik döneminde, anne adaylarının beslenme alışkanlıkları normal zamana göre çok daha farklı bir biçimde olduğu için, ağız ve diş bakımına da özen gösterilmesi ve ihmal edilmemesi gerekir. Bu dönemde ağız ve diş bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

1) Hamilelik döneminde oluşan hormonsal değişiklikler, ağız mukozasını daha hassas ve bakterilere karşı daha duyarlı bir biçme getirir. Bu nedenle bu dönemde ağız ve diş bakımı ihmal edilmemelidir.

2) Anne adayları bu dönemde düzenli olarak ağız ve diş muayenesi yaptırmalı ve ağız ve diş bakımını düzenli olarak devam ettirmeli.

3) Hamilelikte ağız çalkalama suyu veya ılık su ile ağız çalkalanmalı ve gargara yapılmalı

4) Günde en az iki kez dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalı.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Hamilelikte Böbrek Taşı Ve Kumu Dökmek

Yaşlanma Karşıtı Cilt Maskeleri