in ,

Gebelikte Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Bilim insanlarının yapmış oldukları araştırma ve çalışmalar ile gebelik döneminde kadınların bağışıklık sistemlerinin giderek zayıfladığı ve anne adayının birçok hastalık ve enfeksiyon karşısında zayıf düştüğü belirlenmiştir. Kadınlarda gebelik sadece bir bebeğin dünyaya getirilmesi değil aynı zamanda anne adayının vücudunda da önemli değişikliklerin olduğu bir dönemdir. Gebelik döneminde anne adaylarının vücudunda bir takım değişikliklerin olması, anne karnındaki bebeğin her geçen gün büyümesi annenin metabolizması anlamında büyük bir yükün altına girmesi nedeni ile bağışıklık sistemi de bu duruma bağlı olarak zayıflama gösteriyor. Özellikle değişen hormonların annenin bağışıklık sisteminde de önemli değişikliklere neden olması annelerin çeşitli enfeksiyon ve hastalıklara karşı kendini koruyamaz hale gelmesine neden oluyor. Bu durum gebelikte bağışıklık sistemi hastalıkları açısından anneyi zor durumda bırakıyor. Vücut içerisinde yer alan bazı viral ve bakteriyel etkenler nedeni ile annenin hasta olma ihtimalini yükseltiyor.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflama Nedenleri ve Belirtileri

Bağışıklık sisteminin zayıflamanın ana nedeni anne adaylarında görülen hormonal değişikliklerdir. Temelde yumurtanın döllenmesi ile birlikte aşılanma sisteminin gelişmesine bağlı olarak HCG adı verilen glikoprotein hormonu salgılanmaya başlıyor. Gebeliğin ilerleyen zamanlarında HCG hormonu anne adayının vücut yapısında bir takım değişikliklere neden oluyor. Ayrıca bu hormonun yükselmesi hamilelik belirtilerinin de ortaya çıkmasına neden olduğu açıklanıyor. Bu belirtiler anne adayında âdetin gecikmesine, ruhsal durumlarındaki değişikliklere, özellikle sabah saatlerindeki mide bulantılarına ve halsiz kalmalarına neden olabiliyor. Gebelik dönemindeki hormon değişiklikleri de bu belirtilere karşı kendini koruyamayarak annenin sağlık açısından sorun yaşamasına neden oluyor. Tüm bu özelliklerin yanı sıra dengesiz ve yetersiz beslenme de eklenerek annenin bağışıklık sistemi gün geçtikçe daha da zayıflıyor.

Bağışıklık Siteminin Zayıflamasına Bağlı Olarak Tedavi

Gebelik döneminde zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yolu sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Herhangi bir hastalık ya da enfeksiyona maruz kalmak bağışıklık sistemini güçlendirmek ile engellenebiliyor. Bunun yolu da sağlıklı beslenmekten geçiyor. Özellikle anne adayının bu dönemlerde vitamin ve mineraller bakımından yüksek olan besinleri tüketmesi oldukça önemlidir. Bu durum bağışıklık sistemini güçlendireceğinden gebelik döneminin de daha kolay geçmesini sağlaması açısından oldukça önemlidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Gebelik ve İdrar Yolu Enfeksiyonları

Hamilelikte Psikolojik Destek Almak Neden Önemlidir?