in ,

Gebelikte Baş Ağrısının Sebepleri

Hamile kadınların gebelik döneminde en fazla yaşadıkları sağlık sorunlarından birisidir gebelikte baş ağrısı. Baş ağrısı çoğunlukla vücutta ki hormonal değişiklikler sonucunda ortaya çıkar ve bazı kadınlarda oldukça şiddetli görülür. Hamileliğin üçüncü ayından sonra baş ağrıları biraz daha hafiflemeye başlar ve hamileliğin son aylarında tamamen ortadan kalkar.

Baş Ağrısının Nedenleri

Hamilelikte hormon değişiklerinin meydana gelmesiyle birlikte baş ağrısı da ortaya çıkar. Çoğunlukla boynun arka kısmında görülen baş ağrısı, bazen şakaklarda sabit şekilde hissedilebilir ve dönem dönem dayanılmaz bir hal alabilir. Hamilelik öncesinde de baş ağrısı olan kişilerde, bu ağrılar hamilelik döneminde daha da artabileceğinden hamilelik planlanmadan önce mutlaka bununla ilgili tedavi almaları gerekir. Gebelikte baş ağrısının sebepleri arasında;

Hormonal Değişiklikler

Hamilelik döneminde vücutta artış gösteren progesteron hormonu baş ağrılarına sebebiyet verebilir. Boyun, baş ve rahim içerisinde ki kan damarlarının rahatlamasına yardımcı olan bu hormon, hamilelik döneminde kan damarlarında ki kan akışını hızlandırdığı için baş ağrılarına sebebiyet verir.

Kan Basıncı Değişiklikleri

Hamilelik döneminde kan basıncında oluşan değişiklikler de sebebiyet verebilir. Hamile kalmadan önce migren gibi sorunları olanlar, bu dönemde baş ağrısı ile karşılaşma ihtimalleri daha fazladır. Ancak nadirde olsa bazı kadınların hamilelik döneminde migren ağrıları ortadan kalkabiliyor ya da şiddetinde azalmalar meydana gelebiliyor. Bu etmenlerin dışında gebelikte baş ağrısının sebepleri arasında; yorgunluk, açlık, uykusuzluk, temiz havaya çıkmama, stres, kan şekerinin düşük olması ve göz yorgunluğu baş ağrısına neden olur. Aynı zamanda hamilelik döneminde sigara kullanmak ta baş ağrısının artmasına neden olabilen faktörler arasında yer alıyor. Bunu yanında elmacık kemiklerinin arkasında bulunan sinüslerde meydana gelen tıkanmalarda baş ağrısına sebebiyet verebilir. Hamileliğin son zamanlarında baş ağrısı görülmeye başlandıysa bu yüksek tansiyondan kaynaklı olabilir. Eğer son zamanlarda yaşanan baş ağrıları varsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Yaza Yepyeni Ciltle Girin

Siyah Noktalardan Doğal Yollarla Kurtulun