in ,

Gebelikte Hormonsal Dengeler

Gebelik her kadının hayatının belli bir döneminde arzu ettiği bir durumdur. Bebek sahibi olmak isteyen bir annenin hormonsal olarak hazır olması gerekir. Gebeliğin oluşumuna engel olan hormon sorunlarının giderilmesi atılacak ilk adımlar arasındadır. Vücut sisteminin olması gerektiği şekilde çalışması için hormonların dengeli seyretmesi önem taşır. Cinsiyetin belirlenmesinden, metabolizmanın düzenli çalışmasına, süt oluşumundan yumurtlamaya kadar her türlü oluşumda hormonlar aktif rol oynar. Bu açıdan bakıldığında gebeliğin oluşmasını engelleyen sorunlar arasında hormonların da yeri vardır ve gebelikte hormonsal dengeler bu sebepten dolayı kontrol altına alınmalıdır.

Gebeliğe Etki Eden Hormonlar Nelerdir?

Gebeliğin oluşmasında etken olan ve dengesiz olması durumunda gebeliğin oluşumunu etkileyen hormonlar arasında HCG, LH, FSH, progesteron hormonu, östrojen hormonu, prolaktin hormonu, testosteron hormonu ve TSH vardır.

Hamilelik Hormonları Nasıl Etki Yapar?

HCG hormonu hamilelik için önemli bir hormondur. Bebeğin ana rahminde güvenli bir şekilde büyümesinde ve gelişiminde etkili olur. Ayrıca aylık yumurta üretiminin durdurulmasını sağlar. Progestoron Hormonu, rahim kaslarının rahatlamasına ve bağışıklık sistemi üzerindeki DNA toleresine katkı yapar. Kan damarlarını rahatlatır. Hamilelik için önemli olan bir diğer hormon da östrojen hormonu olarak adlandırılır. Bu hormon anne karnındaki bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Östrojen hormonu, henüz doğmamış bebeğin birçok organının gelişmesine katkı sağlar. Anne karnındaki bebeğin böbrek üstü bezinin sağlıklı oluşmasına yardımcı olur. Prolaktin hormonu, anne sütünün üretilmesinde görev alır. Hamile kadına rahatlatıcı bir etki sağlayarak çok uyuma ihtiyacı hissetmesine neden olur. Relaksin hormonu, pelvik kaslarının kasılıp gevşemesinden sorumlu bir hormondur. Doğumun yaklaştığı anlarda rahim iç kaslarını gevşeterek kasların rahatlamasını sağlar. Hamile bir kadının rekalsin hormonu normal bir insana göre on kat fazla çalışır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Diyet Yapmadan 10 Kilo Vermek

Doğumdan Sonra Adette Düzensizlik