in

Gebelikte Kas Ağrılarının Tedavisi

Gebelik döneminde anne adayları hem fiziksel hem de ruhsal anlamda kendisini doğuma hazırlar. Doğumun kolay geçmesi için anne adaylarının spor egzersizleri yapması oldukça önemlidir. Gebelik döneminde anne adaylarında belirli vücut ağrıları görülebiliyor. Özellikle gebelikte kas ağrıları oldukça yaygın bir şekilde görülebiliyor. Bu ağrılardan en yaygın olanı bel fıtığına bağlı olarak gelişen ağrılardır. Bu ağrıların haricinde gebelikte kas ağrıları da sıklıkla görülüyor. Bu nedenle gebelikte kas ağrılarının tedavisi oldukça büyük önem taşıyor. Gebelik döneminde bel ağrısının görülme sıklığı % 50 ile % 70 arasında değişiklik gösteriyor. Eğer ki anne adaylarında gebelik öncesinde bel ağrıları mevcutsa gebelik dönemi ile birlikte bu ağrılarda yoğunluk gözlemlenir.

Gebelikte Kas Ağrısının Nedenleri

Gebelik döneminde görülen kas ağrılarının ana nedeni anne adayında görülen gebeliğe bağlı olarak gelişen hormonsal değişikliklerdir. Hormon düzeylerinde meydana gelen değişikliklerden dolayı anne adaylarında vücudun birçok bölgesinde hassasiyetler görülür. Bu hassasiyetler genellikle kas ağrıları olarak kendisini gösterirken kas ağrıları da anne adaylarının halsiz olmasına neden oluyor. Uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre anne adaylarının kas ağrılarından ve buna bağlı olarak gelişen halsizlik şikayetlerinden kurtulmaları ya da böyle sorunları hiç yaşamamaları için gebelik öncesi ve gebelik esnasında egzersiz programlarına uymaları gerekiyor.

Hamilelikte Kramp Şikâyetleri

Gebelik döneminde birçok anne adayı kramp şikayetleri ile karşı karşıya kalır. Gebelik döneminde kramp şikayetleri en çok bacak krampları olarak kendisini gösteriyor. Gebelik döneminde meydana gelen krampların ana nedeni kalsiyum ve magnezyum eksikliğindendir. Krampların oluşumunu engellemek için anne adaylarının sık sık bacak egzersizleri yapmaları gerekiyor. Gebelik döneminde doktor kontrolünde kalsiyum ve magnezyum takviyeleri de alınabilir. Gebelik döneminde meydana gelen kas ağrılarına alınacak önlemlerde mutlaka doktora başvurarak hareket edilmesi gerekiyor.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Makyaj Hakkında Bilinmeyenler

Hamileler ve Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi ?