in

Gebelikte Oluşan Riskler

Çoğu zaman bebek sahibi olmak doğal bir süreçtir. Ancak tüm gebelikler düzgün şekilde gitmez. Bazı kadınlar, doktorların yüksek riskli gebelik yaşarlar. Bir gebelik, anneyi, bebeği veya her ikisini de etkileyebilecek potansiyel komplikasyonlar olduğunda yüksek riskli olarak kabul edilir. Yüksek riskli gebelikler, anne ve bebeğin en iyi sonuç vermesine yardımcı olmak için bir uzman tarafından yönetilmesini gerektirir.

Yüksek Riskli Gebelik İçin Risk Faktörleri

Bir gebeliğin yüksek risk altında olduğu düşünülen birçok sebep vardır.

Annelik Yaşı

Yüksek riskli bir gebelik için en yaygın risk faktörlerinden biri annenin yaşıdır. Bebeğini doğurduğu sırada 17 yaşın altında veya 35 yaş üstü kadınlar, gençlik sonları ile 30’un başlarındaki kadınlardan daha fazla komplikasyon riski altındadır. 40 yaşından sonra düşük ve genetik defekt riski daha da artar.

Hamilelik Öncesinde Var Olan Tıbbi Durumlar

Yüksek tansiyon gibi durumları, akciğer, böbrek veya kalp problemleri; diyabet, bağışıklık sistemi hastalığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya insan bağışıklık eksikliği virüsü gibi kronik enfeksiyonlar anne veya bebek için risk oluşturabilir. Düşük geçirme öyküsü, önceki gebelik veya gebeliklerle ilgili sorunlar veya ailede genetik hastalık öyküsü, yüksek riskli bir gebelik için risk faktörüdür. Tıbbi bir durumunuz varsa, hamile kalmaya karar vermeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Doktorunuz testler yapabilir, ilaçları ayarlayabilir veya size ve bebeğinizin sağlığını optimize etmek için almanız gereken önlemleri size gösterebilir.

Gebelik Sırasında Oluşan Tıbbi Durumlar

Hamileyken sağlıklı olsanız bile, gebelik sırasında sizi ve bebeğinizi etkileyebilecek sorunlar gelişebilir veya teşhis edilebilir.

Preeklampsi, yüksek tansiyon, üriner protein ve şişme olaylarını içeren bir sendromdur. Tedavi edilmediği takdirde anne veya bebek için tehlikeli veya ölümcül olabilir. Bununla birlikte, uygun yönetimle preeklampsi geliştiren kadınların çoğunda sağlıklı bebekleri bulunur.

Gestasyonel diyabet gebelikte gelişen bir diyabet türüdür. Gebelik diyabetli kadınlar, sağlık hizmeti sunucularından tedavi planını izledikleri takdirde sağlıklı gebeliklere ve bebeklere sahip olabilirler. Genellikle diyabet doğumdan sonra giderilir. Bununla birlikte, gestasyonel diyabetli kadınlar, tip 2 diyabet geliştirme riski yüksektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Baharda Diyet Yapmak

7 Adımda Makyaj Yapma Rehberi