in ,

Gebelikte Polikistik Over Sendromunda Tedavi

Polikistik Over yumurtalıklarda büyüme meydana gelmesi ve birçok kist oluşumu ile meydana gelen ve hormonal bozukluklara neden olan bir rahatsızlıktır.

Polikistik Over Hamileliğe Engel Midir?

Poliksitik over sendromlu kadınlarda, yumurtlama olmadığından ya da düzensiz olduğundan hamile kalma olasılığı daha zordur. Bu sebeple hamile kalmayı sağlamak için çeşitli tedaviler uygulanır. Fakat bazı hastalar evlendikten sonra ki bir kaç ay içerisinde ya da kendiliğinden hamile kalabilir. Bu hastalıkta her zaman hamile kalamama ya da tedava ile hamile kalma gibi bir kural yoktur.

Polikistik Over Sendromunda Hamilelik Tedavileri

Gebelikte polikistik over sendromu tedavisinde ilk önce fazla kiloların verilmesi gerekir. Fazla kilolardan kurtulmak, hem yumurtlamayı düzene sokar hem de hamile kalma ihtimali daha fazla artar. Kilo vermenin dışında yumurtlamayı sağlamak amacıyla klomifen sitrat altı ay boyunca kullanılır. Klomifen sitrat kullanımı ile berbaer altı ay içerisinde gebelik oluşumu bazı hastalarda gerçekleşir. Altıncı ayın sonunda hamilelik elde edilmezse bu defa iğne ile tedavi yöntemine başvurulur. Bu tedavi yöntemi ile de 2-6 ay arasında hamilelik oluşmaszsa o zaman tüp bebek tedavisi uygulanmaya başlanır.

Polikistik Over Sendromunda Tüp Bebek Tedavisinin Uygulandığı Durumlar

İlaçlı ve iğne ile tedavi sonucunda kişi hamile kalmaz ise o zaman tüp bebek tedavisine başvurulur. Bunun yanında rahim filmi tüplerinin kapalı olması, anne adayının 35 yaşının üzerinde olması, ilerlemiş olan kitleler oluşması ve erkeğin, yumurtayı döllemek için sperm miktarının yeterli olmaması durumunda tüp bebek tedavisi uygulanır. Polikistik over sendromlu kadınlarda tüp bebek başarı şansı diğer hastalara uygulanan tedavi ile aynı orandadır. Fakat gebelikte polikistik over sendromlu kişilerin fazla kilolu olması tüp bebek tedavisinde elde edilecek olan başarı oranını da olumsuz şekilde etkiliyor. Bunun yanında gebelikte poliksitik over sendromlu kadınların düşük yapma riski daha fazladır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Diyet Nedir? Diyet Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?