in , , ,

Genital Bölge Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücudumuzun en hassas ve mahrem bölgesidir genital ( cinsel ) bölgemiz. Bundan dolayıdır hijyen konusunda ekstra bir özen ister. Öyle ki herhangi bir enfeksiyon halinde kısırlığa kadar giden iç organ hastalıklarına dahi sebep olabilmektedir.

Genital alanın temizliğinde nelere dikkat etmeliyim, sorusunun cevabı yazımızın devamında …

Genital bölgenin temizliği hem sağlık açısından hem de görsel açıdan çok önemlidir. Eğer gerekli özen gösterilmezse kaşıntı, batma, yanma, kötü koku ve akıntı artışı yaşanabilir. Bunlar da vajinal mantarın belirtileri içerisidedir.

1. Pamuklu İç Çamaşırları Giyilmelidir.

Genital bölgenin her an nefes alması ve kuru kalması son derece önemlidir. Kapalı bir bölgemiz olduğundan terlemeye karşı sentetik olmayan yani pamuklu iç çamaşırı tercih edilmelidir. Diğer bir yandan da giydiğiniz pantolonların sizi rahatsız edecek derecede sıkı olmaması gerekir. Önce sağlık sonra estetik

2. Genital Bölgenizi Kuru Tutun

Tuvalet temizliğini önden arkaya doğru yapın, sonrası mutlaka iyice kurulayın. Banyodan çıktığınızda da gerekirse birkaç saniye fön makinasıyla kurutabilirsiniz. Çamaşırlarınızı genital bölgeniz tam kurumadan giymeyin. Aynı şekilde deniz ve havuzdan sonra da ıslak mayo ya da bikini ile uzun süre kalmamaya dikkat edin.

3. Banyoda Sabun Kesinlikle Kullanmayın

Sabunla temizlemek genital bölgenizdeki yararlı bakterilerin ölmesine ve o bölgenin enfeksiyonlara karşı direncini düşürür. Banyoda temizlenirken dış genital alanınızı suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

4. Vajinal Duştan Sakının

Vajina içini su hatta daha kötüsü sabunla yıkamak normal şartlarda 4.5 olan PH değerinin yükselmesine ve enfeksiyon için uygun bir ortamın oluşmasına sebep olacaktır. Yine basınçlı su tutmak yukarıda da söylediğimiz gibi gerekli olan bakterilerin ölmesine sebep olacaktır.

5. Genital Bölge Temizleyici Jeller Kullanın

Kadının genetiğinde vardır tertemiz olmak. Suyla temizlemek sizi tatmin etmiyor ise eczanelerden asit PH’lı , içeriğinde yararlı vitamin ve mineraller bulunan jellerden edinebilirsiniz. Bu jelleri bilhassa adet sonrası duşlarınızda ya da cinsel ilişki sonrası duşta kullanmanız faydalı olacaktır. Fakat burada da tekrar etmek gerekir ki sadece dış genital alan temizlenmelidir, iç kısım değil.

6. Tamponunuzu Kısa Aralıklarla Değiştirin

Özellikle yaz aylarının kurtarıcısı tamponları sık sık değiştirmek hem enfeksiyon riskini azaltacak hem de koku oluşumunu engelleyecektir. Yalnız kullanılan tamponun kokusuz ve irritan madde içermemesine özen gösterin. Genital bölgeniz için deodorant, sprey, pudra gibi kimsayal içerikli koku önleyicilerden kesinlikle uzak durun.

7. Cinsel İlişki Sonrasında Genital Bölgenizi Yıkayın

İlişki sonrası genital bölgede bulunan meni, ter ve o bölgeden gelen vücut salgıları zararlı bakterilerin oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu sebepten ilişkiden hemen sonra suyla veya genital bölge temizleyici jellerle iyice yıkanmalıdır.

8. İyi Beslenmeye Özen Gösterin

Bünyesi zayıf ve vücut direnci düşük kadınlarda vajinal enfeksiyonlar daha çabuk ilerler. Özellikle süt ürünlerinen olan yoğurt vajina flora dengesinin sağlanmasında son derece önemlidir. Eğer sık sık mantar enfeksiyonu geçiriyorsanız şeker hastası olabilirsiniz. Bu durumda bir uzmana danışıp enfeksiyon sebebinizin alt nedenini öğrenebilirsiniz.

9. Sigara ve Alkonden Uzak Durmaya Çalışın

Sigara vajinal dokudaki oksijen akışını yavaşlatarak vajinit olmanıza sebep olabilir. Alkol de keza vücut direncinize etki ederek enfeksiyonlara zemin hazırlamaktadır.

10. Genital Bölgenizi Tıraş Edin

Genital bölgenin temizlenmesi jilet, ağda, tüy dökücüler ya da lazer epilasyon ile mümkündür. Kılların çok uzamadan alınması bölgenin terlemeden kaynaklı kötü kokmasını engelleyecek hem de muhtemel bakteri oluşumunu engelleyecektir.

11. Prezervatif Kullanımı Önemlidir

İlişki esnasında prezervatif kullanımı enfeksiyonlara karşı hem sizi hem de eşinizi koruyacaktır.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

comments

Çilli Ve Lekeli Yüzlere Makyaj Uygulamaları

Bebeklerde Uyku Düzeni ve Eğitimi