in ,

Gözenek Sıkılaştırıcı Tarifler

Yüzde, özellikle T bölgesinde yaygın olarak rastlanan genişlemiş gözenek görünümü kişilerde estetik kaygılara yol açabilir. Üstelik genişlemiş gözenekler yağ, kir ve ya makyaj kalıntısı ile dolarak siyah nokta ve ya sivilce problemini de beraberinde getirir. Bu nedenle pek çok kadın gözenek görünümü azaltmak için kozmetik ürünlere ya da doğal tariflere başvurur.

Gözenek oluşumuna neden olan etkenler genetik yatkınlıklar, çevresel ve ya hormonal etkenlerdir. Çevresel ve hormonal etkenler;

  • Yaşın ilerlemesi
  • Kullanılan kozmetik ürünler
  • Makyajın iyi temizlenmemesi
  • Cilt bakımına önem verilmemesi
  • Hormonal değişimler
  • Bazı cilt hastalıkları

vb. etkenlerdir. Gözenek görünümünün azaltılması için öncelikle bu etkenler mümkünse ortadan kaldırılmalı değilse etkileri en aza indirilmelidir. Makyaj kalıntılarının ciltten iyi arındırılması, cilt bakımı ve cilt tipinize uygun doğru kozmetik ürün kullanımı özellikle önem taşır.

Bu yazımızda gözenek görünümünü azaltmak için evinizde bulunan malzemelerle kolayca hazırlayabileceğiniz tarifden bahsedeceğiz.

Yumurta Akı

Yumurta akı gözenek görünümün azaltılmasında etkin ürünlerden biri olup cildinizi arındırır ve esneklik kazandırır. Düzenli kullanımda yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Yumurta kullanarak gözenek görünümünden kurtulmak için ihtiyacınız olan malzemeler 2 adet yumurta ve yarım limondur. Yumurtaların akını ayırıp bir kaba aldıktan sonra üzerine limonu sıkarak iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze masaj yaparak uygulayın ve 15 dakika süreyle bekletin. Maske yüzünüzde iyice kuruduktan sonra cildinizi soğuk su ile yıkayarak arındırın.  İşlemi haftada iki kez tekrar edebilirsiniz. Düzenli kullanımda ikinci haftadan itibaren olumlu sonuçlar almaya başlayacaksınız.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi cilt bakımında son derece etkin bir ürün olup cildinizi yağ, kir, makyaj kalıntıları ve ölü deriden arındırır. Arınan gözeneklerin görünürlüğü azalır.

Yulaf kullanarak gözenek görünümü azaltmak için ihtiyacınız olan malzemeler 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 fincan bardağı süttür. Malzemeleri bir araya getirip iyice karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karışı yüzünüze uygulayarak 15 dakika süreyle bekletin. Daha sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayarak iyice arındırın. İşlemi haftada 2 kez tekrar etmeniz durumunda gözenek görünümü küçülürken cildiniz yoğun nem kazanacaktır.

 

 

 

 

 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Ayak Bakımı

Islak Görünümlü Makyaj Nasıl Yapılır?