in ,

Grip Aşısını Kimler Yaptırmalıdır?

Kış aylarında soğuğu sevmeyen ve grip olmaktan korkan çoğu insan için en kolay kurtuluş yollarından birisi grip aşısıdır. Grip aşısı, uzmanlar tarafından sağlık konusunda henüz tartışmaları bitmese dahi gripten korunmanın en etkili yollarından birisidir. Gribin, İnfluenza adı verilen virüslerin konak taşıyıcının hücre savunması yani doğrudan bağışıklık sistemi üzerinden alındığı bilinmektedir. Bununla beraber hastalık olasılığı taşıyan pek çok insanın aklına gelen aşının yapılması durumudur. Toplumda tartışma konusu haline gelen zorunlu olarak grip aşısını kimler yaptırmalıdır? konusunun cevabı henüz bir sonuca bağlanmasa dahi bağışıklığı baskılanmış kanser hastaları, kronik rahatsızlığı olanlar, akciğer hastaları, astım hastalarının grip aşısını mutlaka yaptırması gerekmektedir.

Risk Grubunda Olan Taşıyıcıların Rahatsızlıkları Nelerdir?

  • Sağlık çalışanları
  • Astım hastaları
  • Diyabetliler
  • Kronik akciğer ve kalp hastaları
  • Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler (kanser hastaları)

Bu hastalık grubunda ki kişilerin grip aşısı olması vücut direncini yüksek tutmakta büyük önem taşımaktadır. Bununla beraber yardımcı olarak doktor kontrollerini yaptırmaları ve kış ayların da daha dikkatli davranması gerekmektedir.

Risk Grubunda Olanların Önlem Alması Gereken Diğer Etkenler Nedir?

Hastalık riski taşıyan kişilerin zorunlu bulunmadıkça kış ayların dışarı çıkmaması ve mevsimine göre giyinmesi hastalığa yakalanma unsurunda büyük önem taşıyor. Aynı riski taşıyan kişiler kalabalık ortamlar da bulunulmamalı ve insanlarla temastan kaçınmalıdır. Hapşırık, öksürük gibi vücut içinden dışarıya hava veya virüs dağılımı sağlanılan ortamlardan, hasta olmadıkça hastanelerden uzak durulmalıdır.

Vücut Savunması Önemli Virüsten Korunma da Önemli midir?

Başta grip olmakla beraber dış etkenler yoluyla yayılan virüs, bakteri ve parazit türünde ki mikroorganizmalara karşı en büyük savunma, bağışıklık sistemidir. Dolayısıyla kış ve yaz aylarında bağışıklık sistemini güçlendirici ve dengede tutacak olan çözümler almak her zaman daha etkili korunma yoludur. Bütün bunlar göz önüne alındığında vücut savunmasını güçlü tutmak için çeşitli yollara başvurmak gribi yenmekte ki ikinci silahtır.

 

 

1 Yorum

Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sağlıklı Cilde Sahip Olmanın Basit Yolları Nelerdir?

Ten Renginize Göre Saçlarınızı Hangi Ton Sarıya Boyamalısınız?