in , ,

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat !

Summer Beauty

Yaz mevsimi ve tatil sezonu yaklaşırken kimileri için vazgeçilmez bir aksesuar olarak kimileri içinse güneşin rahatsız edici ışığından korunmak için kullanılan güneş gözlüklerini mercek altına aldık. Bu iki sebep bir yana göz sağlığı açısından da oldukça önemli olan güneş gözlüklerini ne kadar ciddiye alıyoruz?

Yazın sokağa çıkmadan evvel güneş kremleriyle koruduğumuz cildimiz kadar gözlerimizin de bir koruyucuya ihtiyacı vardır. Gözlerimizi güneşin yaydığı ultraviyole yani morötesi ışınlara karşı koruyarak ciddi göz rahatsızlıklarından da korunabiliriz.

Son çağda ozon tabakasının incelmesi sebebiyle ultraviyole ışınlarının gözler üzerindeki olumsuz etkisi de artmış durumda.

Ultraviyole ( morötesi ) Işınlar Göze Nasıl Bir Zararda Bulunur ?

Bu ışınların zararlarını iki grup şeklinde sınıflandırıyoruz: uzun vadeli ve kısa vadeli . Gözleriniz bir gün boyunca güneşe maruz kaldığında göz derinizde güneş yanığına yakın zedelenme oluşabilir. Bu izler birkaç güne iyileşme göstermekle birlikte enfeksiyon ihtimali de bulunabilir.

Uzun vadeli zararları ise çok daha vahim. Uzun süre zararlı güneş ışınına ( ultraviyole) maruz kalan gözlerde zamanla sarı nokta dejenerasyonu ve katarakt gibi görme engeline sebep olabilecek rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir.

Ultraviyole Işınlarının Daha etkili Olduğu Yerler :

  • Kar, kum ve suda morötesi ışınlar fazladır.
  • Deniz seviyesinden yükseğe çıktıkça morötesi ışının derecesi de artar.,
  • Ekvatora yaklaştıkça ultraviyole ışın derecesi artar ( ülkemiz için güneye gidildikçe)
  • Açık renkli gözler ve beyaz tenlilerin bu zararlı ışınlardan olumsuz etkilenme olasılığı koyu tenlilere göre daha fazladır.
  • Ilkbahar ve yaz mevsiminde diğer mevsimlere göre morötesi ışınlar daha kuvvetli gelir
  • Gün içinde 10-16 saatleri arasında etkisi daha fazladır.

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar :

  • Gözlük camlarının ultraviyole ışınlarını bloke etme özelliğinin derecesine bakılmalıdır. Güneş gözlüğü alırken UVA ve UVB bloke etme derecesi %99 hatta % 100 olanları tercih etmelisiniz. Bu özellikleri de öğrenebileceğiniz yegane yer eczaneler ve optiklerdir.
  • Dikkat etmeniz gereken diğer nokta da cam rengidir. Aslında cam renginin ultraviyole ışınlarını bloke etme açısından farkı yoktur. Istediğiniz renkte camı tercih edebilirsiniz fakat renklerle ilgili birkaç şeyi bilmekte yarar var. örneğin kahverengi camlar kontrastı ve derinlik hissini arttırıp, renk bozulmasına sebebiyet verirken ; yeşil ve gri camları olan güneş gözlüklerinin kahverengi camdaki olumsuz etkisini yaşamazsınız. Mavi camlı gözlükler karlı günler için daha uygunken, pembe ve kırmızı camlı gözlükler bilgisayar kullanırken daha iyi görmeyi sağlar.

One Comment

Leave a Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vajinada Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Zayıflatan Baharatlar Listesi