in ,

Güneş Yanıkları Nasıl Geçer?

Yaz aylarında korunmasız güneşe çıkmak özellikle açık tenliler için kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle özellikle öğlen saatlerinde korunmasız güneşe çıkmaktan kaçınmak hem güneş yanıklarından hem de olası cilt hastalıklarından korunmak için son derece önem taşıyor.
Bununla birlikte eğer güneşlenecekseniz güneş yağınızın 30 ve üzeri güneş koruma faktörü içerdiğinden emin olun ya da güneş yağınızı güneş koruyucu kreminiz ile karıştırarak kullanın. Eğer ilk defa güneşlenecekseniz cildinizi bir anda yoğun güneş ışığına maruz bırakmaktan sakınmanızda fayda vardır. Bunun yerine ilk gün güneşlenme sürenizi10 dakika tutun ve daha sonraki günlerde 15, 20 dakika olarak şeklinde artırarak devam edin. Aksi takdirde birinci dereceye kadar güneş yanıkları ile karşılaşabilirsiniz.

Güneş yanıkları etkisini 1 ila 6 saat sonra göstermeye başlar ve yanıkların bulunduğu bölgede yanığın derecesine göre şiddetli sızı ve ağrı hissi ortaya çıkar. Bunun nedeni cildinizin güneş nedeni ile tüm nemini kaybetmiş ve gerilmiş olmasıdır. Bu sızı hissini ortadan kaldırmak için başvurabileceğiniz çeşitli yöntemler bulunur. Bu yöntemler kozmetik yöntemler ve ya evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler olarak ikiye ayrılır.

Doğal Yöntemler

Öncelikle güneş yanıklarının bulunduğu bölgenin daha fazla güneş ışını ya da ısıya maruz kalmamasına özen gösterin. Daha sonra eğer çok ağrınız varsa soğuk uygulama yaparak cildinizi rahatlatabilirsiniz. Ancak soğuk uygulama sadece uygulamayı yaptığınız sürece acı hissini dindirir, kalıcı bir çözüm sağlamaz.
Kalıcı bir çözüm elde etmek için cildinize kaybettiği nemi ve esnekliği geri kazandırmanız gerekir. Bunun için nemlendirici krem kullanabileceğiniz gibi alternatif yollara da başvurabilirsiniz.

Yoğurt; yoğurt yanık tedavisinde en çok kullanılan v en etkili yöntemlerden biridir. Doğal olarak çok yoğun bir nemlendirici olduğu için cildinizi kısa sürede rahatlatır.
Yoğurt ile güneş yanıklarını tedavi etmek için yanıkların olduğu bölgeye yoğurdu uygulayın ve cildiniz nemi çektikçe tekrar uygulama yapın. Bu şekilde cildinizin rahatlamaya başladığını farkedeceksiniz.

Salatalık; doğal olarak yoğun bir nemlendirici olan salatalık da güneş yanıklarını tedavisinde etkin çözüm sağlar. Salatalık kullanarak güneş yanıklarını tedavi etmek için salatalığı rendeleyerek yanıklarınıza uygulayın.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Küçük Salon Dekorasyonu Fikirleri

Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri