in , ,

Güneşte Yüz Kızarması Nasıl Geçer?

güneşte yüz kızarıklığı

Güneşte Yüz Kızarması Nasıl Geçer?

Yüz kızarması özellikle açık renkli tene sahip kişilerde görülmektedir. Güneşe çıktığınızda yüzünüz hemen kızarmaya başlar. Bunun nedeni yüzünüzdeki damarlarla ilgili olmasıdır. Eğer hassas bir cilde sahipseniz hemen kızarmaya başlar. Yüz kızarması, güneş ışınlarına maruz kalma sonucunda, spor yaparken, koştuğunuzda ve birçok nedenden dolayı başınıza gelebilir.

Yüz Kızarmasının Nedenleri

  • Güneş ışınlarından dolayı
  • Heyecan yaptığınızda
  • Spor yapıldığında sarf edilen efordan dolayı
  • Fazla yağlı besin tüketildiğinde
  • Alerjik
  • Toz

Güneşte Yüz Kızarması

Yüz kızarıklığı kadın, erkek, yaşlı, çocuk herkesin başına gelen bir problemdir. Özellikle erkeklerden çok kadınlar da meydana geliyor. Kadınlar yapı itibariyle daha naziktirler, utangaç yapıya sahip oldukları için hemen yüzleri kızarmaya başlar. Kadınlarda menopoz dönemlerinde de yüz kızarıklığı meydana gelir. Ateş basması sonucu yüzleri kızarır. Bu dönemlerde soğukta bile pencereyi açtırırlar. Çünkü ateş basar. Yaşlılarda hastalık sonucu yüz kızarması olur. O yüzden doktora gidip hangi sebepten dolayı yüz kızarıklığı var öğrenmeye çalışın ve önleminizi alın. Yediğiniz yemeklerden dolayı da olur. Yağlı yediğinizde ya da yediğiniz, içtiğiniz bir besinden alerjik sonucu yüz kızarması olur. Kişi kendisini iyi bilir. Dışarıya çıktığınızda tozdan uzak durun bu da yüz kızarmaya bir sebeptir. Her kişinin ayrı ayrı bir cildi olduğu için değişik tedavi yöntemleri var. Vücut ısısını korumak için ılık bir yerde, gölgede oturarak korumuş olursunuz.

Yüz Kızarması İçin Ne Yapılır?

Yüzünüz için güneş koruyucu kullanın, bunun için bir cildiye (dermatolog) doktorundan randevu alıp yüzünüzü gösterin ve cildinize göre bir güneş koruyucu ya da krem önerecektir. Bazı bitkisel kremler de yüz kızarıklığını geçirir. İster evde yapın isterseniz aktara gidip öğrenebilirsiniz. Elmanın yüze iyi geldiği bilinir. Evde yapabileceğiniz elma püresiyle geçirebilirsiniz. Elmayı kabuğuyla rendeleyip püre haline getirin ve yüzünüze sürün. Durabildiğiniz kadar dursun yüzünüzde. Sonra güzelce durulayın. Rahatlamanızı sağlayacaktır. Sağlıklı ve dengeli beslenerek her türlü hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hamilelikte Saç Boyamak

Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı Mıdır?

Pilates Çeşitleri