in ,

Hamile Bayanlar Sigarayı Nasıl Bırakabilir?

Hamilelik dönemi; anne adaylarının hayatlarında ki en güzel, en anlamlı fakat bir o kadar da zorlu geçen dönemlerinden birisi. Fiziksel ve psikolojik yönden meydana gelen değişiklikler nedeniyle, birçok anne adayı, bu dönemde oldukça zor günler geçirir. Ayrıca beslenme alışkanlıkları, uyku düzeni, ruhsal durumu ve daha birçok konuda önemli ve gözle görülür değişiklikler meydana gelir. Bu dönemde hem eşlerin hem de varsa evde ki diğer çocukların anne adaylarına destek olması ve mümkün olduğunda her konuda yardımcı olmaları gerekir. Bu durum anne adaylarının da sorunsuz ve rahat bir hamilelik geçirmeleri için önemlidir. Hamilelerin de kendilerince yapmaları gereken, dikkat etmeleri gereken birçok konu var bu dönemde. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, alkol ve sigaradan uzak durmak, uyku düzenine dikkat etmek, ağır kaldırmamak, ani hareketlerde bulunmamak, hamilelerin yapacağı spor ve egzersiz hareketlerini düzenli olarak yapmak bunlardan bazıları. Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de alkol ve sigaradan uzak durmak. Hamile bayanlar sigarayı nasıl bırakabilir?

Hamile Bayanlar İçin Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Hamilelik döneminde, anne adaylarının hem kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı için dikkat etmesi gereken birçok konu var. Bu konuların başında alkol ve sigaradan uzak durmak geliyor. Hamile bayanların sigarayı bırakma yöntemleri şunlardır;

1) Bağımlı olduğunuzu veya sigara tiryakisi olduğunuzu kabul edin

Özellikle hamile olan bayanlar, bu dönemde çok daha hassas bir yapıya sahip olurlar. Fakat buna rağmen, kendinize karşı dürüst davranın ve sigara tiryakisi olduğunuzu ya da bağımlı olduğunuzu kabul edin.

2) Kendiniz için en uygun yöntemi bulun, birden bırakmak veya azaltarak bırakmak

Hamilelik döneminde sigaranın nasıl ya da hangi yöntemle bırakılacağına dair bir yöntem yoktur. Bu nedenle kendinize en uygun yöntemi bulmak, sizin için faydalı olacaktır. Aniden bir seferde bırakmak mümkün olduğu gibi, azaltarak da bırakabilirsiniz.

3) Destek alın

Zorlandığınız bir konuda, birisinden yardım istemek ayıp veya kötü bir durum değil kesinlikle. Hamilelik döneminde sigarayı bırakmak için işin uzmanı olan kişi veya kurumlardan destek almak da faydalı bir yöntem olabilir.

4) Nikotine alternatif ürünleri araştırın

Elektronik sigaralar, nikotin sakızları ve nikotin bantları. Hamileyken sigarayı bırakma konusunda zorlanan kişilerin nikotine alternatif ürünleri araştırmak ve doktoruyla bunun hakkında konuşmak faydalı olacaktır.

5) Profesyonel yardım alın

Kendi başınıza sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız eğer, bu işin uzmanından veya profesyonel bir kişi veya kurumdan yardım alabilirsiniz.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Yüzünüzdeki Kırışıklıkları Nasıl Yok Edebilirsiniz?

Makyaj Hakkında Bilinmeyenler