in ,

Hamile Kadınlar İçin Pet Şişenin Tehlikeleri

Gebe kadınlar için pet şişenin tehlikeleri, yapılan bir araştırmaya göre pet şişe kullanan anne adaylarının çocuklarının obez olma ihtimalinde artış gözleniyor. Yapılan araştırmalarda dünyanın her yerinden insanlar Bifenol A kimyasalına maruz kalıyor. Bu madde plastik ürünlerde bulunuyor ve vücudun iştahı düzenleyen hormonlar üzerinde etki bırakıyor, dolayısıyla obeziteye davetiye çıkarıyor. Bifenol A maddesi plastik ürünlerde ve özellikle sık tüketilen pet şişeler gibi ürünlerde de bulunuyor. Bu madde östrojen hormonunu taklit ederek iç salgı bezlerinin işleyişini etkiliyor.

İç salgı bezleri birçok değişik hormon üretir. Bu hormonlar da etkilenme olursa otizm, IQ seviyesinde azalma ve dikkat eksikliği gibi çeşitli nörolojik sorunlar ortaya çıkar.

Araştırmalar Ne Diyor?

Amerika’da bulunan araştırmacıların fareler üzerinde yapmış oldukları deneyler neticesinde Bifenol A kimyasalına maruz kalan deneklerin Leptin hormonuna verdikleri tepkilerde büyük ölçüde azalma fark edilmiştir. Peki, leptin hormonu nedir? Bu hormon, insan vücudunun enerjiye ihtiyacı olmadığı zamanlarda yemek yeme güdüsünü engellemeye yarar. Bu engelleme azalacağından, kişi yemek yeme isteği duyacak bu da obeziteye neden olacaktır.

Hamile farelere düşük oranda Bifenol A maddesi verilmesi neticesinde, yeni doğan yavru farelerin beyinlerindeki sinir sistemleri kalıcı bir şekilde olumsuz yönde etkilenmiştir. Ve bu yavru farelerin yetişkinliğe eriştiklerinde obez olma ihtimallerinin arttığı sonucuna varılmıştır.

Siz, bebek bekleyen kadınlar Bifenol A maddesi insanlarda da obeziteye sebep olduğu için, bireyler ve özellikle çevresel etmenlerin, obezite ve çeşitli metabolizma sorunlarını etkileyebileceğinin farkına varmalısınız.

Ekim 2016’da yayınlanan bir araştırma sonucuna göre ise, pet şişelerde bulunan kimyasal maddeler, diyabet, kanser, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve otizme yol açabileceği açıklanmıştır.

Bu kadar tehlikeye rağmen, makyaj ürünlerinden, çocuk oyuncaklarına kadar birçok üründe bu kimyasal madde hala bulunuyor.

Hamile Kadınlar Ne Yapmalı?

Hamile kadınlar pet şişelerinin tehlikelerinden korunmak ya da en aza indirebilmek için, dışarıda suya ihtiyaç duyduğunuzda, kesinlikle cam şişeleri tercih etmelisiniz. Yine evinizde de damacana sipariş verdiğinizde, evinize bir cam damacana bulundurmalı, su size ulaşır ulaşmaz plastik damacanadan, cam damacananıza aktarma yapmalısınız.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Yaşlanma Karşıtı Cilt Maskeleri

Cilt Bakımında Yapılmaması Gerekenler