in , , , ,

Hamileler ve Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi ?

Ramazan ayına şükürler olsun ki erişmiş durumdayız. Manevi anlamda huzurla dolduğumuz bu günlerde anne adaylarının ve emziren annelerin oruç ibadetini yerine getirmeleri mümkün müdür, sorusu yeniden gündeme gelmiş durumda… Bugün irdeleyeceğimiz konu; Hamileler ve Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi ?

Bu hassas konunun cevabını hem uzman doktorlarımızdan hem de diyanetten sizin için araştırdık.

Uzman doktorlarımızın bu konuda görüşleri şu şekilde :

Anne adaylarına doktorların en sık söylediği cümlelerden biridir: sık sık ve azar azar yiyin. Uzun süre aç kalmak mide bulantısı ve kusma yaşamanıza sebep olur. Emziren anneler ve bebek bekleyen anne adayları için su tüketimi de büyük önem arz etmektedir.

Hamileliğinin ilk üç ayı anne adaylarının ekserisinin zor geçirdiği bir dönemdir.  Bebeğin organ gelişimi bu dönemi kapsadığından anne adayı kendine özellikle dikkat etmelidir. Aç kalan ve susuzluk çeken annede mide bulantısı, kusma görülebilir. Halsizleşen anne iftarda bolca yese dahi hazımsızlık çekerek rahatsız olabilir.  Su ve posalı gıda tüketimi anne adayları ve emziren anneler için oldukça önemlidir.

Erken doğum ve düşük  riski bulunan anne adaylarının bol su tüketmesi gerekmektedir. Gün boyu susuz kaldığınızda kasılmalar yaşayabilir, erken doğum dahi yapabilirsiniz. Hiçbir risk taşımayan anne adayının da idrar yolu sağlığı için bol su içmesi gerekmektedir. Emziren anneler için ise su vazgeçilmez süt yapıcı içecektir.

Bebeğin hareketlerinde azalma hissedebilirsiniz.

Gebeliğe bağlı şeker hastalığı yaşayan annelerin sık sık yemek yemesi gerekmektedir. Şeker hastalığı bulunan annenin oruç tutması hem anne hem bebek için son derece tehlikelidir. Tansiyon düşüklüğü ve bayılma gibi olumsuz durumlar yaşanabilir. yeterli miktarda sıvı alamayan anne, bebeğin amniyon sıvısında da düşüşe sebep olabilir.

Emziren anneler için düzenli beslenme ve yeteri miktarda sıvı tüketimi çok önemlidir. Tüm gün susuz kalan anne adayın süt üretemeyebilir. Bundan dolayıdır ki annenin oruç tutma konusunda iyi düşünmesi gerekir.

Diyanet’in anne adayları ve emziren annelerin oruç tutması konusundaki görüşü şu şekilde:

Anne adayları ve emzikli anneler bebeğin ve kendilerinin olumsuz etkilenmemesi için, daha sonra uygun bir zamanda tutmak kaydıyla oruç tutmayabilirler. Bu kategorideki anneler hasta sıfatı taşıdığı için oruç tutmama ruhsatı verilebilmektedir.  Eğer anne kendini iyi hissediyor ve bebeğinin etkilenmeyeceğini düşünüyorsa doktoruna danışarak oruç tutabilir.

İslam dini kolaylık dinidir. Sağlığın ve beslenmenin mühim olduğu hamilelik ve emzirme döneminde hem bebeğe hem annenin kendine zulmetmesine Yaratan razı olmasa gerektir.

Hayırlı Ramazanlar

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Gebelikte Kas Ağrılarının Tedavisi

Bebeğinizi Emzirirken Yaşayabileceğiniz 7 Sorun ve Çözümü