in

Hamileliğin 7. Ayında Beslenme

Gebelik, her üç aylık periyotlar halinde 3 döneme ayrılır. Hamileliğinizin 7. ayına geldiyseniz, son 3 aylık döneme giriş yapmışsınız demektir. Doğum vaktinin yaklaşmasının heyecanı, bütün gün gülümsemeniz için yeterli bir neden. Hamileliğin 7. ayı geldiğinde, bazı sorunlar ortaya çıkabilir, bunları aşmanın en iyi yolu, doğru besinleri tüketmektir. Gebeliğin diğer dönemlerinde olduğu gibi doğru besinleri tüketmek, bu dönemde de önemlidir. Ayrıca yine bu dönemde kaçınmanız gereken besinler de bulunmaktadır. Hamileliğin 7. ayında beslenme konusunda sağlıklı besinler tüketmeye dikkat edin; bu bebeğinizin gelişip gelişmediğinden emin olmanın garanti yoludur. Ayrıca sonunda bebeğinizi dünyaya getirdiğinizde sizi güçlü tutmak için ihtiyaç duyduğunuz besin maddelerini de almış olursunuz. Peki, hamileliğin 7. ayında beslenme konusunda sağlıklı seçimler yapmak için hangi besin gruplarına ağırlık vermeli?

Protein ve Demir Yönünden Zengin Besinler

Hamileliğin son 3 aylık döneminde, doğum sırasında kansızlığı ve kanamayı önlemek için ekstra demir alımını önemlidir. Hamileliğin 7. ayında anne adayının alması gereken günlük demir miktarı 27 mg’dır. Kırmızı et, fasulye, kümes hayvanları, tohumlar ve pirinç gibi yiyeceklerden ihtiyacınız olan oranda protein ve demir alabilirsiniz.

Kalsiyum Yönünden Zengin Besinler

Kalsiyum, gebeliğin tüm dönemlerinde oldukça önemlidir ancak son 3 aylık döneme girildiğinde, daha da önemli hale gelir. Uzmanlar, hamileliğin 7. ayında beslenme programında kalsiyumun, günlük en az 1000 mg olarak yer alması gerekiyor. Süt, yoğurt ve yulaf ezmesi ve somon gıdaları gibi süt ürünleri zengin kalsiyum kaynaklarıdır.

Magnezyum İçeren Besinler

Aldığınız kalsiyumun emilmesine yardımcı bir mineral olan magnezyum, hamilelik döneminde ortaya çıkan bacak kramplarının hafiflemesine yardımcı olur ve erken doğum riskini azaltır. Her gün yaklaşık 350 ila 400 mg magnezyum almanız gerekir. Badem, yulaf kepeği, fasulye, arpa, enginar, kabak çekirdeği, vs., zengin magnezyum kaynaklarıdır.

Folik Asit

Hamilelik döneminde anne adayının folik asit tüketmesi şarttır. Folik asidi, yulaf ezmesi, yeşillik ya da koyu yapraklı sebzeler ve çilek ve portakal gibi meyveleri içeren gıdalarda bulabilirsiniz. Her gün yaklaşık 600-800 mg almanız gerekir.

Lif Yönünden Zengin Besinler

Hamileliğin 7. ayında beslenme programınıza eklemeniz gereken besinlerden biri de lif yönünden zengin olanlardır. Gebeliğin son 3 aylık döneminde ortaya çıkan kabızlığı önlemek için de bol miktarda lif tüketmek önemlidir. Bu dönemde beslenme programınıza; taze ve kuru meyve, sebze, tam tahıllı besinler ve kurubaklagiller eklemelisiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Hamilelikte Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Doğurganlığı Arttırmak İçin 6 Öneri