in , ,

Hamileliğin En Erken 10 Belirtisi

hamilelik belirtileri

>>>>>>>>> Gebelik hesaplama aracı için tıklayınız <<<<<<<<

Bu başlığı arama motorunda arattırdığınıza göre ‘ acaba ’ sorusu sürekli beyninizi meşgul ediyor demektir. Kan testi sonucunda negatifi görüp hayal kırıklığını tescillendirmektense delilleri kesinleştirip o laboratuvardan öyle girmeyi yeğleyenlerdenseniz doğru yerdesiniz.

1. Adet Gecikmesi

En erken belirtilerden biri olan adet gecikmesi aklınızdaki acaba sorusu için çok kuvvetli bir delil olabilir, evet ama tek başına yeterli değildir. Düzenli adet gören nadir kadınlardan değilseniz biraz daha beklemeniz ve vücudunuzdaki başka belirtileri takip etmeniz gerekir.

2. Göğüslerde Hassasiyet

Hamilelik belirtilerinin birçoğu rutin regl dönemi belirtileriyle çok benzemektedir. Çoğu kadın her ay regl öncesi göğüs hassasiyeti yaşadığından bu belirtinin hamileliğine işaret olduğunu aklına dahi getirmeyecektir

3. Yorgunluk ve Uyku Hali

Vücudunuz hem bebeğinizin hem sizin gelişiminize destek vermeye çalıştığı için vücudunuzun yükü artacak ve bu da size yorgunluk ve uyku hali şeklinde yansıyacaktır.

4.İştah Açılması ya da Bazı Yiyeceklerden Tiksinme

Sürekli aç olduğunuzu hissederek iştahınız açılabilir ya da tam tersi severek yediğiniz şeylerden tiksinti duyabilirsiniz.

5. Mide Bulantısı ve Kusma

Artan progesteron hormonundan dolayı sabahları ya da tüm gün bulantı yaşayabilir, kusabilirsiniz. Bu belirti kimilerinde ilk haftalardan itibaren görülürken kiminde ikinci aydan itibaren ; kiminde ise hiç görülmeyebilir. Yapılan araştırmalara göre hamile kadınların sadece % 30 u bulantı ve kusma yaşamazlar.

6. Sık İdrara Çıkma

Büyüyen rahmin mesaneye yaptığı baskıdan dolayı mesaneniz küçülür ve daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedersiniz.

7. Bel ve Sırt Ağrıları

İlk dönemlerde yaşanan bel ve sırt ağrısının nedeni karın bölgesindeki liflerin fazla gerilmesi olarak belirtilir. Büyüyen bebekle beraber vücudun ağırlık merkezi öne doğru ilerlediğinden bel ve sırt ağrıları çoğu kadın için en net belirtilerdendir.

8. Aşırı Duygusallık ve Sinirlilik

Artan östörojen hormonundan dolayı bir reklam filmine dahi ağlayabilir , ufacık bir problemde kıyametler koparabilirsiniz. Aşırı duygusallık hamilelerin çoğunda ortak bir belirti olarak görülür.

9.Kasık Ağrısı

Bel ve sırt ağrılarında olduğu gibi kasık ağrısı da büyüyen embriyoya kendisini hazırladığı için gerilir, tıpkı adet olacakmışsınız gibi bir ağrı yapabilir. Her adet öncesi yaşanan bir durum olduğu için gözardı etmeniz muhtemeldir.

10. Tutunma ( Yerleşme ) Kanaması

Halk arasında üstüne görme olarak bilinen bir ya da iki gün süren vajinal kanamadır. Bazı anne adaylarında döllenen yumurta rahme yerleşince kanama yapmaktadır. Her kadın bu kanamayı yaşamaz.

10 maddede hamilelik belirtilerinden bahsettik. Burada her insanın bünyesinin farklı olduğu unutulmamalıdır. Bu belirtilerin hepsini yaşamış olabilirsiniz ya da hiçbiri yaşamamış olabilirsiniz. En kesin sonuçlardan ilkine bir idrar testi ile ulaşabilirsiniz fakat adetiniz 4 ya da 6 gün geçmeden yapılan testler negatif sonuç verebilir. Ikincisi ise başta söylediğimiz kan testidir. Bu testin doğru sonuç vermesi için eşiniz ile birleşmenizin üzerinden en az bir hafta geçmesi yeterlidir.

Sevgi ve sağlıcakla kalın.

 

Gebelik hesaplama aracı için tıklayınız

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

comments

Şeftalinin Faydaları

Şeftalinin Faydaları

Mart ayı hediyeleri belli oldu!

Mart ayı hediyeleri belli oldu!