in

Hamilelik Çatlaklarına Evde Çözüm Önerileri

Hamilelik, bir kadının hayatındaki en özel dönem olsa da, bu dönemin belki de tek kötü anısı, vücutta bıraktığı çatlaklardır. Hemen her anne adayı, hamilelik çatlakları ile karşılaşır ve başta karın bölgesinde olmak üzere, vücudun farklı bölgelerinde, ani genişleme ve hızlı kilo almaya bağlı olarak çatlaklar meydana gelir. Vücuttaki gerilme sonrasında ortaya çıkan hamilelik çatlakları; ayrıca göğüsler, kalçalar, kolllar, karın, karın altı gibi yağ birikimine yatkın bölgelerde daha fazla görülür. Bu bölgelerde, yaşanan hormonal değişimler ve ani yağ kaybı nedeniyle de doğumdan sonra gelişebilir. Bu yazımızda, hamilelik çatlaklarına evde çözüm bulabileceğiniz seçenekleri derledik…

Yağ Masajı

Doğumdan önce ve sonra, hamilelik çatlakları ile baş etmek için en sık başvurulan yöntemdir. Yağ ile masaj yapmak, gerginliğin azalmasına yardımcı olur. Çatlaklar için yağ masajları genel olarak şu yağları içerir; zeytinyağı, kakao yağı, E vitamini yağı, Hint yağı…

Aloe Vera

Aloe vera, çok şifalıdır ve cildin rahatlamasını sağlar. Marketlerde satılan ürünler yerine taze aloe veri jeli kullanmanızı öneriyoruz. Jeli doğrudan cilde uygulayıp 15 dakika bekletin ve ardından durulayın. Düzenli olarak uygulayın. Aloe vera, cildin iyileşmesini sağlayan A ve E vitaminleri yönünden zengindir.

Bal

Antiseptik özelliği ile tanıdığımız bal, hamilelik çatlakları ve izlerini azaltmada kullanılan ev reçetelerinden biridir. Balı doğrudan etkilenen bölgelere uygulayın ve daha sonra tuz döktüğünüz kese ile bölgeye kese yapın.

Yumurta Beyazı

Cilt bakımında kullanılan malzemelerden biri olan yumurta beyazı, cildin daha taze görünmesini sağlar. Protein yönünden zengin olan yumurta beyazını çatlaklı bölgelere uygulayıp kurumasını bekleyin ve daha sonra soğuk su ile durulayın. Bölgeyi nemli tutmak için mutlaka bir yağ uygulayın.

Kakao

Zeytinyağı ile çatlak tedavisinde olduğu gibi, kakao yağı da oldukça etkilidir. Ayrıca  vücut losyonlarının çoğunda bulunan birincil bileşenlerden biridir. Kakao yağını, dairesel hareketlerle masaj yaparak düzenli olarak çatlakların üzerine uygulayın. Bu, hem bölgenin kurumasını engeller hem de izlerin görünümünü hafifletmeye yardımcı olur.

Şeker

Şeker, hamilelik çatlaklarına evde çözüm için en iyi malzemelerden biridir. Ölü derilerin atılması için peeling etkisi gösteren şeker, çatlak izlerinin görünümünü de hafifletir. Yapmanız gereken; 1 yemek kaşığı toz şekeri, biraz badem yağı ve limon suyu ile karıştırıp çatlaklı bölgeleri bu karışım ile ovmak ve ardından soğuk su ile durulamak. Özellikle yeni oluşan hamilelik çatlakları üzerinde çok etkilidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Tırnakta Beyaz Leke Neden Oluşur?

Hayatınızda Egzersize Yer Açmanın Yolları