in , ,

Hamilelik Diyeti ile Daha Rahat Bir Hamilelik Süreci

Hamilelik sürecinde beslenme düzeni doğacak bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Tüketilen gıdalara dikkat edilmesi ve insan sağlığına zarar veren sigara, alkol gibi ürünlerden en azından hamilelikte uzak durulması hem anne adayı için hem de doğacak bebek için faydalı olur. Hamilelik sürecinde 5 ile 15 arası kilo alınabilir. Bunun nedeni hem anne adayının farklı gıdalar aşermesi hem de annenin sağlıklı bir bebek için çok fazla gıda tüketmesi ile alakalı olabilir. Ancak doğacak bebeğin sağlığı açısından annenin dengeli beslenmesi daha doğrudur. Fazla kilo almak daha sağlıklı bir bebek demek değilidir. Her anne hamilelik süreci içinde hamilelik diyeti yaparak hem bebeğin hem de kendi sağlığını korumuş olur.

Hamilelik Diyeti Nedir?

Her anne adayının aklında hamilelik diyeti nedir? Nasıl yapılır? Gibi sorular dolaşabilir. Hamilelik döneminin belli dönemlerinde anne adayının alması gereken belirli bir kalori miktarı vardır. Çok fazla gıda tüketmeden sadece gerekli kalori ve gıdalar alınarak hamilelik diyeti uygulanabilir. Hamilelik diyeti bazı anne adaylarında “hamileyken zayıflama” gibi bir algı oluşturabilir. Ancak hamilelik diyeti bu anlama gelmez. Çok az ve dengesiz beslenme bebeğin zayıf doğmasına neden olabilir. 2,9 kilonun altında doğan bebekler hastalıklara karşı dayanıksız olur. Bu nedenle anne adayları bir uzman doktor tavsiyesi ile gerekli kalori miktarlarını hamileliğin belli dönemlerinde alarak hamilelik diyetini uygulayabilir.

Hamilelik Diyeti ile İlgili Önemli Noktalar

Hamileliğin ilk 3 ayında kilo almamak bebek ve anne adayı için pek sorun teşkil etmez. 3-6 ay arasında ise anne adayı günlük en az 300 kalori almalıdır. Zaten çoğu anne beşinci aydan sonra bu kalorileri ister istemez almaya başlar. Çünkü bu dönem anne adayının aşermeye başladığı dönemdir. 6-9 ay arasında ise su tüketimi ihmal edilmemeli ve karbonhidrat içeren gıdalar tüketilmelidir. A, C ve D vitaminleri içeren meyve ve sebzeler mutlaka tüketilmelidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Aç Kalmadan Kilo Verin

Hamilelikte Sigara Dumanı Solumanın Zararları