in ,

Hamilelikte Aşırı Kilo

Kilo fazlalığı hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında karbonhidrat toleransında bozulma açısından risk faktörüdür. Kilo fazlalığı olan bir kadının hamileliği sırasında şeker olma olasılığı diğer normal kiloda olan kadınlara göre şeker hastalığı olma riski çok fazladır. Kilo fazlalığı anne adayında yüksek tansiyon ve buna bağlı komplikasyon görülme olasılığı artmaktadır. Gebelikten önce kilo problemi çok önemlidir. Kısa sürede kilo vermek değil uzun süreye yayarak sağlıklı ve kalıcı kilo vermek önemli olan dengeli beslenmek ve kilo almamaktır. Bunlardan başka fazla kilolar gebe kalmaya da engel teşkil edebilir. Fazla kilolar yumurtlamayı önler ve kadınlar gebe kalamazlar.

Hamilelikte Fazla Kilonun Zararları Nelerdir?

Olması gerekenden fazla alınan kilolar anne adayında bazı olumsuz sonuçlara yol açabilir. Hamilelikte kilo problemi olanlar farklı sorunlarla karşı karşıya gelebilirler. Yüksek tansiyon görülme oranı kilolu hamilelerde daha fazladır. Hamilelikte çok büyük risk taşıyan tansiyon sorunları kilonun artışıyla birlikte daha da fazla görülür ve anne ve bebeğin hayatını tehdit eder. Tansiyonun yüksek olması erken doğum olasılığı yaratır ve erken doğan bebekte ölü doğum riskini artırır. Anne adayı sağlıksız ve zorlu bir gebelik dönemi geçirir.

Erken Doğum Riski

Obezitenin varlığı annenin sağlığını bozduğu için erken doğum riskini de artırır. Normal kilodaki bayanlara göre obezitesi olan kadınlar daha çok erken doğum yaşarlar. Normal doğum yapma olasılıkları düşüktür, genelde sezaryen doğum gerçekleşir.

Fazla kilolu anne adayının bebeği de iri bebek olarak doğabilir, normalden iri kiloda doğan bebekte ölüm riski fazladır. Kilolu anneden doğan bebeğin doğumsal anomaliler yaşama olasılığı fazladır. Kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı, hormonal bozukluklar yaşama olasılığı çok yüksektir.

Kilolu Anne Adayı Nasıl Zayıflar?

Gebelikte fazla kilo alan anne adayı sıkı bir diyet programı uygularsa fazla kilo alımından korunmuş olur. Bebeğin ihtiyacı olan besinler ve vitaminlerin alımı ile fazlasının alınmaması ile anne ve bebek sağlığı korunmuş olur.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Siyah Noktalardan Doğal Yollarla Kurtulun

Hamilelikte Stres Anne ve Çocuk İçin Sorun Oluşturabilir