in

Hamilelikte Böbrek Taşı Ve Kumu Dökmek

Hamilelik gibi zor bir süreçte bir sürü sorunla karşılaşabiliyorken hesaba katılmayan sorunlardan biri de böbrek taşı dökmektir. Hamilelikte taş dökmek her 150 kadından birinde görülecek kadar yaygın olsa da görülen her şişlik ya da ağrıya böbrek taşı diyemeyiz. Bunlar her hamilede olan normal şişliklerde olabileceğinden tanının konulmasının beklenmesi en doğrusudur.

Gebelikte Böbrek Taşı Tanısı Koymak Zor Mudur?

Gebelikte böbrek taşı tanısı koymak normal hastalara göre daha zordur. Bulantı, kusma, yan ağrısı, sık idrara çıkma isteği görülürken ayrıca büyüyen ana rahmine bağlı olarak taş ağrıları da farklı noktalarda hissedilince ağrının yorumlanması da güçleşebilr.

Gebelikte Teşhis Nasıl Konulabilir?

Fiziki muayenedeki güçlüğün yanı sıra bilgisayarlı tomografi, ıntravenöz, pyelografi, floroskopi gibi radyasyon içeren görüntüleme yöntemlerinin de bir dozun üzerinde kullanılması sakıncalıdır. Bu görüntüleme yöntemleri bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimine olumsuz etki etmenin yanı sıra kanser riskinin artmasına da sebep olabilir. Ultrason anne karnındaki bebek için güvenilir olduğundan taş şüphesi olan gebelerde kullanılan ilk yöntemlerden biridir. Ancak gebelikte doğal olarak gelişmiş bir şişlik yada yeni tıkanan bir kanal varsa tanı konulması zorlaşabilir. Gebelerde güvenle kullanılabilecek bir diğer görüntüleme yöntemi de manyetik rezonons görüntüleme(MR) yöntemi olup bu yöntem ile böbrek ve idrar kanallarındaki değişiklikler net olarak görülebilirken taşın belirgin olmamasından dolayı net bir bilgi edinmek zordur.

Gebelerde Böbrek Taşı Tedavisi

Gebenin tanısı kesinleşmiş ise tedavinin genel hatlarını hastanın durumu, gebeliğin süresi, taşın büyüklüğü ve bulunduğu yer belirler. Ağrısı ve bulantısı ağızdan alınan ilaçlarla kontrol edilebilen ve hastalığı kritik düzeyde olmayan gebelerin %70 gibi büyük bir oranda taşı düşer. İlaçla kontrol edilemeyen hastalarda ise üreteral stend takılması ilk uygulanan yöntem olup bu tedavide böbrek ile idrar kesesi arasında taş ile tıkanmış kanala taşın yanından geçecek şekilde lastik bir boru takılır. Bu lastik tedavinin gebelikten sonraya kalmasını sağlasada bazı hastalarda ağrıyı kesmeye yetmez. Bu tür hastalarda endoskopik aletler ve lazer teknolojisinin gelişmesi sayesinde , ucunda ışık ve kamera bulunan üreteroskop adı verilen özel cihazla idrar deliğinden girilerek taş ile karşılaşıldığında lazer ile parçalanması sağlanır.

 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Doğal Botoks Maske Tarifi

Gebelikte Ağız ve Diş Bakımı