in ,

Hamilelikte Denize Girmek Sakıncalı mıdır?

Hamilelikte Denize Girmek Sakıncalı mıdır? Hamilelikte çoğu şeyi yapmakta tedirginlik duyarız. Bebeğinizin zarar görme olasılığı düşünülerek tedbirli davranırız. Aslında aşırıya kaçmadan yapılan hareketlerin bebeğe ve anneye olumlu etkisi olmaktadır. Gerilme hareketlerinin dışında küçük yürüyüşler bebeğe oldukça iyi gelmektedir.

Hamileyken Denize Girilirse Bebek Zarar Görür mü?

Hamilelerin havuz yerine denize girmesi daha çok tavsiye edilenler arasındadır. Deniz suyunun mikrop kırma özelliğinden dolayı annenin enfeksiyon kapma olasılığı daha düşüktür. Tabi denize gireceğiniz yer ile alakalı bir durum olup tenha kesimleri tercih etmelisiniz. Havuz mikropları daha çok barındıran durgun bir sudur. Ne kadar devir daim işlemleri yapılsa da yeteri kadar temizliği sağlayamaz. Bu durumda annenin bu hassas döneminde mikrop alma eğilimine de açık olması sebebi ile çok çabuk enfeksiyon kapabilir. Denizde dikkat edilmesi önerilen bir uyarı ise hamile bayanların kramp olasılığı oldukça yüksektir özellikle ayak parmak kısımlarında. Bu yüzden yalnız denize girmemeli ve derin yerlerde yüzülmemelidir. Küçük rahatlatıcı hareketler tercih edilmelidir. Düzenli olarak yapılan hareketlerin doğum sürecine de oldukça faydası olmaktadır.

Yüzmenin Gebelerdeki Olumlu Etkisi

Hamileler için oldukça faydalı görülen sporların başında yüzme gelir. Aşırıya kaçılmadan gün içerisinde yarım saatlik yüzme aktiviteleri anne ve bebeğine faydalı olacaktır. Hamilelik sebebiyle sırt bölgelerinde görülen ağrılara, halsizlik, kasların güçlenmesinde ve vücudun sıkılaşmasında, gebelerin en çok korktuğu kilo alımı, uyku bozuklukları ve psikolojik olarak rahatlama, bebeğin ve annenin daha çok oksijen almasını, yüksek tansiyon sorunlarının engellenmesine, gebeliğe göre değişen bir durum olan bulantıların azalmasında kişiye göre bazen de artmasında yardımcı olur. Unutulmaması gereken önemli bir uyarı denizden çıktıktan sonra kesinlikle ıslak durulmamalı, üzerinizi değiştirip sıcak olmayan kuma oturmalısınız. Sıcak kum kanalların açılıp bebeğin düşmesine sebep olabilir. Bu duruma engel olmak için sabahın erken saatlerinde güneşin tepede olmadığı ve zemini ısıtmadığı zamanlarda denize girerek yapabilirsiniz. Yüksek güneş ışığına maruz kalmak gebede su kaybına neden olmakla birlikte vücut ısısının yükselmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple güneşlenmek ya da bronzlaşmak gibi durumlardan hamilelerin kesinlikle uzak durması gerekmektedir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Güneş Yanıklarına Doğal Çözümler

Hamilelikte Güneş ve Denizin Faydaları