in ,

Hamilelikte En İdeal Uyku Pozisyonu

Hamilelik sürecinde vücut 9 ay boyunca bir dizi değişimden geçer. Bu değişiklikler ister istemez hamile kadının uykusunu da etkiler. Rahat bir uyku çekmek için yenilen yiyecekler yatılan yatak ve uyku pozisyonu da çok önemlidir. Sağlıklı ve rahat bir hamilelik için annenin uykusunu iyi almış olması gerekir.

İyi Bir Uyku İçin Nasıl Uyunmalı?

İyi bir uyku çekmek için esasen hangi pozisyonda rahat ediliyorsa o şekilde uyumak gerekir ve yatak sert olmalıdır. Ancak hamileliğin ilerleyen safhalarında rahim büyür ve istenilen şekilde yatmak her zaman mümkün olmaz. İlk yirmi hafta istenilen pozisyonda uyunabilir. Çünkü rahim henüz belirgin değildir ve bebek plasenta içinde amniyon sıvısı tarafından koruma altındadır. Bu sıvı bebeği dışarıdan gelecek darbelere karşı korur. Bu yüzden bebek bu sıvının içinde yüzer vaziyettedir. Bu dönemde yüz üstü yatmak bebeğe ve anneye herhangi bir zarar vermez. Ancak rahmin büyümeye başladığı ve vücut ağırlığının arttığı dönemlerde yüzüstü ve sırtüstü yatmak zorlaşır. Yüzüstü yatmak bebeğe baskı yaparken sırtüstü yatmak da annenin beline ve damarlara baskı yapar. Damarlar baskı altında olursa uyuşma, halsizlik ve hatta bayılma gibi durumlar görülebilir. Sağ tarafa doğru yatmak da karaciğere baskı yapacağından sakıncalıdır. Bu durumda en uygunu sola dönük yatmaktır. Hamile bir kadın için en ideal uyku şekli SOS denilen pozisyondur.

Hamilelikte En Uygun Uyku Pozisyonu: “SOS”

Araştırmalara göre ölü doğum riski uyku pozisyonu ile ilişkilidir. Yanlış pozisyon ölü doğum riskini artırıyor. Bu yüzden hamileliğin ileri safhalarında sola dönük olarak ve bacaklar karna çekik olacak şekilde uyumak hem anne hem de bebek için idealdir. Bu uyku pozisyonuna SOS denir. Bu sayede kan dolaşımı engellenmez ve bebek baskı hissetmez. Karaciğer de baskı görmediği için işlevini rahatlıkla yerine getirir. Bacaklar arasına ince bir yastık koymak da iyi bir uyku çekmeye yardımcı olacaktır.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

vajinismus-nedir-tedavi-yöntemleri

Vajinismus Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Kolesterol Hastalarının Beslenme Düzenleri Nasıl Olmalıdır?