in

İşte Bu !İşte Bu !

Hamilelikte Göz Kararması Nedenleri?

Göz kararması bazı durumlar neticesinde kendini gösteren ve basite alınmaması gereken bir durumdur. Bazen ciddi hastalıkların belirtisi olarak da kendini gösterebilir. Göz kararmasının yanında baş dönmesi ve mide bulanması gibi belirtiler de görülebilir. Hamilelikte göz kararması nedenleri? sorusu hamileler tarafından kuşku uyandıran ve cevabı merak edilen bir durumdur. Göz kararması bazen hamilelik durumunun belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Hamilelik sürecini zor atlatan bayanlarda da sık sık baş dönmesi ile birlikte görülen bir belirtidir.

Hamilelik sürecindeki bayanlarda aynı zamanda tansiyonun düşmesi veya çıkması gibi durumlar da göz kararmasına neden olabilir. Hamile bir bayanda göz kararması görülüyorsa gün içinde tansiyon ölçümleri yaptırarak aynı zamanda beslenmesine de dikkat etmesi gerekir. Hamilelik sürecindeki bayanlarda özellikle tansiyon düşüklüğü en çok rastlanan durumlardan biridir. Gebeliğin ilk zamanlarında bayanlarda aşırı kusma ve mide bulantıları gözlemlenirse bu beraberinde tansiyon düşüklüğünü de getirir. Bu gibi durumlarda hamilelerde göz kararması, baş dönmesi gibi rahatsızlıklar meydana çıkar.

Yaz aylarında hamilelik süreci geçiren bayanların vücudunda sıvı kaybı çok olur. Sıvı kaybı tansiyon düşüklüğüne yol açabileceği gibi göz kararmaları gibi belirtiler de meydana gelebilir. Bu nedenle hamile bayanların bol su tüketimi çok önemlidir.

Göz Kararması Hamileliğin Belirtisi midir?

Göz kararması, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi bazı belirtiler hamileliğin başlangıcına işaret olabilir. Göz kararması hamilelik sürecinde günden güne değişiklik gösterecek bir olguyken kişiden kişiye de büyük farklılıklar gösterir. Gün içerisinde hamilelerde yaşanan yorgunluk stres gibi bazı etkilerle birlikte göz kararması görülmesi normal karşılanır. Göz kararmalarının sık sık yaşanıyor olması hamilelerde bayılma durumunu da tetikleyen bir durumdur. Sık yaşanan göz kararmaları için doktor kontrolünde bulunmak önemlidir.

Hamilelik sürecini daha kaygılı, stresli ve terleme durumlarıyla birlikte geçiren kişilere göz kararma belirtileri gözlemlenir. Hamilelikte görülen göz kararması beraberinde sersemlik ve halsizlik durumlarını tetikler.

Hamilelik süresinde göz kararmasının yanında kulak çınlaması gibi problemler de meydana gelebilir. Bu belirtilerin beraber görünmesi hamile bayanların vertigo hastalığından şüphelenmesine neden oluyor. Vertigo hastalığı, hamilelik sürecinde hem anneye hem de bebeğe zarar verecek bir sağlık sıkıntısıdır. Bu belirtilerin yaşanması ile birlikte doktora muayene olmak gerekir.

Göz Kararması Nasıl Geçer?

Göz kararmasının pek çok nedeni vardır. Göz kararması hamilelik dışında görüldüğünde bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Hamilelik sürecinde göz kararmaları yorgunluk ile birlikte görülebilen, daha normal bir durum olarak bilinir. Halsizlik ve göz kararması beraber rastlanan durumlarda tansiyon ölçümü yaparak tansiyonun kontrol edilmesi önemlidir.

Tansiyon hastalarında, tansiyonun düşmesi veya çıkması durumlarında da göz kararması sıkça görülen bir belirtidir. Göz kararmasının yaşandığı durumlarda öncelikle 15 dakika kadar uzanarak dinlenmek önemlidir. Dinlenme sürecinde ayakları hava tutmak ve gözlerin kapatılması da daha etkilidir. Göz kararmasının yanı sıra mide bulantıları da meydana geliyorsa kişinin tuz tüketmesi önerilir. Göz kararmaları beraberinde baygınlık durumunu getiriyorsa doktor kontrolü önemlidir. Doktorun önereceği bazı egzersizler veya nefes kontrolleri göz kararmalarını daha aza indirecektir. Göz kararmalarının daha ileri düzeylerinde de doktor kontrolünde ilaç tedavilerine başlanır. Klasik yöntemlerin, egzersizlerin yeterli olmadığı kişilerde ilaç tedavisi en son uygulanacak yöntemdir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Diyette Bilinmesi Gereken Detaylar

Doğal Saç Bakım Maskeleri