in ,

Hamilelikte Güneş ve Denizin Faydaları

Bebek sahibi olmak çoğu çiftin hayalidir. Bu süreç hamilelik haberi ile birlikte anne ve baba adayının dikkat etmesi gereken durumları da beraberinde getiriyor. Özellikle bebeğin taşıyıcısı annenin beslenmesinden, uyumasına kadar hayatının her alanında iki kez düşünmesi anlamına geliyor. Yaz mevsiminde hamileliği devam eden kadınların özellikle denize girmek ve güneşlenmek ile ilgili akıllarında soru işareti bulunmaktadır. Güneş ve deniz hamile olmayan bireylerde olduğu gibi hamilelikte güneş ve denizin faydaları vardır.

Güneş ve Denizin Faydaları

Hamilelikte beslenmesine ve uyku düzenine dikkat eden kadınlar, sosyal hayattan ve ve birtakım zevklerden mahrum olarak hamilelik sürecini geçiriyor. Bu noktada araştırmadan hareket eden hamileler mutsuzluğa sürükleniyor. Araştırılmayan konulardan biri de hamilelikte güneş ve denizin faydaları. Güneş ışınları geçmişteki gibi sağlıklı değil, kavurucu ve çarpan sıcaklar elbette ki her insan gibi hamileleri de sıkıntıya sokar, ancak günün belli saatleri dışında (özellikle öğle saatleri) güneşlenmek, vücudun ihtiyacı olan D vitamini emilimi için oldukça önemlidir. Deniz suyu ise birçok hastalığa iyi gelirken, vücuttaki mikrobun yok olmasında da etkilidir. Sağlıklı devam eden hamileliklerde denize girmek oldukça sağlıklıdır. Havuz suyu deniz kadar temiz olmadığı için havuz tercih edilmez. Ancak hamilelerin dikkat etmesi gereken husus, deniz suyunun temiz ve yüzülebilir özellikte olmasıdır. Denizi ve plajı kirli olan, atık madde olan denizlere girmesi sakıncalıdır. Düşük tehlikesi olan hamilelikler için önerilmezken sağlıklı hamileliklere tavsiye edilir. Ancak Hamilelerin belli başlı kurallara uyması gerekir.

Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Öncelikle anne adayları güneş altında saatlerce kalmamalıdır. Güneş altında uzun saatler kalmak, vücutta su kaybına ve vücut ısısının da artmasına neden olur. Bu durum ise anne ve bebek sağlığı açısından tehlike teşkil eder.

Hamilelikte denize girmek için en uygun saatler güneş ışınlarının etkisinin en az olduğu saatler olan sabah ve akşam üzeridir.

Deniz, cildi güzelleştirir, gerginliği azaltır ve huzur verir. Deniz suyunun içinde doksana yakın faydalı mineral bulunmaktadır. Bu minerallerden en önemlisi potasyum klorürdür. Bu mineral cildin esnekliğini artırarak pürüzsüzlük verir. Hamilelikte güneş ve denizin faydaları bu anlatılanlar ışığında değerlendirilmelidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Hamilelikte Denize Girmek Sakıncalı mıdır?

Güneşlenirken Bunlara Dikkat Edin