in , , ,

Hamilelikte Nasıl Beslenmeli?

Nihayet beklediğiniz gün geldi, test yaptınız ve hamile olduğunuzu öğrendiniz. Artık hayatınızda yepyeni, farklı bir dönem başlıyor. Yalnızca kendinizi değil, karnınızdaki büyümeye başlayan bebeğinizi de düşünerek hareket etmeniz gerekiyor. Anne karnındaki bebeğin gelişimini sağlıklı tamamlaması için, anne adayının en çok dikkat etmesi gereken konu, hamilelikte beslenme şeklidir. “Artık hamileyim diye farklı mı beslenmem gerekiyor?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu sorunun cevabı, daha önce ne yediğinize bağlı. Zaten sağlıklı beslenen ve yediklerine dikkat eden biriyseniz, hamilelik döneminde beslenme programınız için birkaç değişiklik yapmanız yeterli olur. Ancak beslenmenizin büyük bir bölümünü hazır gıdalar, fast foodlar ve atıştırmalıklar oluşturuyorsa, bu yiyecekleri gerçek besinlerle değiştirme zamanı geldi!

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme İçin Ne Yemeli?

Sağlıklı bir hamilelik diyeti, siz ve karnınızda gelişen bebeğinizin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini almanız anlamına gelir. Günlük yemekleriniz dört ana gıda grubundan çeşitli yiyecekler içermelidir:

1) Sebze ve Meyveler

Hamilelikte sağlıklı beslenmek istiyorsanız, her gün 5 ile 7 porsiyon arasında meyve ve sebze yemelisiniz. Seçimlerinizin büyük bölümünü sebzeler oluşturulmalı. Pratik olması için dondurulmuş olanları tercih edecekseniz, tuz ya da şeker ilave edilmemiş olanları tercih etmelisiniz. Sebze ve meyve suyu da içebilirsiniz ancak özellikle meyve suları için miktarı sınırlı tutmak gerekiyor.

2) Nişastalı Yiyecekler

Buna patates, tatlı patates, yer alması gibi nişastalı kök sebzeleri ve kahverengi pirinç, kinoa gibi kepekli tahıllar dahil. Ayrıca ekmekler, makarna, kahvaltılık tahıllar ve krakerler de bu grupta. Önerimiz, kepekli ekmek ya da tam tahıllı besinleri tercih etmeniz.

3) Protein Yönünden Zengin Besinler

Hayvansal ve bitkisel proteinler bu gruba dahil. Yağsız et, tavuk, sınırlı ölçüde balık, yumurta gibi hayvansal proteinler ile mercimek, bezelye, yer fıstığı gibi bitkisel proteinler bu grupta yer alıyor. Haftada 1-2 gün balık yiyebilirsiniz. Tercihinizi somon ve uskumru gibi yağlı balıklardan yana kullanın.

4) Süt ve Süt Ürünleri

Bu gruba; süt, yoğurt, peynir dahil. Süt ürünleri, iyi birer kalsiyum kaynağıdır. Hamilelikte sağlıklı beslenmek için, süt ürünlerinde yağ ve şeker oranı düşük olan çeşitleri tercih edin.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Tatil Çantasında Neler Bulunmalı

Tatil Çantasında Neler Bulunmalı?

Terlemeyi Önlemek İçin Doğal Yöntemler