in ,

Hamilelikte Stres Anne ve Çocuk İçin Sorun Oluşturabilir

Anne olmak her kadın için tarifi yapılamayacak kadar güzel bir duygudur. Hamilelik döneminde anne adaylarının sağlıklı olması demek bebeklerinin de sağlıklı olması demektir. Bu sebeple anneler birçok hastalığın gizli nedeni sayılan stresten uzak durmalıdır. Gerektiği takdirde stres için psikolojik yardım alınabilir ve çeşitli zihin egzersizleri uygulanabilir. Anne adaylarının gebelikte stres yapmanın zararları açısından kötü sonuçlar doğurabilir. Yapılan bir araştırmaya göre hamileliğin ilk 3 ayında stres yapan anne adaylarının bebeklerin organları oluşumda bir anormallik olma olasılığı %50 dolaylarında artış göstermektedir. Aşırı derecede oluşan stres ve ruhsal çöküntü bebeklerin ölü doğmasına bile neden olabilmektedir. Eğer bir iş kadını iseniz ya da stresli bir işiniz varsa size strese sokan olayları bir liste yapıp o olaylardan uzak durmaya çalışabilirsiniz. Böylelikle hem sizin için hem de bebeğiniz için sağlıklı bir hamilelik dönemi ortamı oluşur.

Hamilelik Döneminde Strese Karşı Neler Yapılabilir?

Hamilelik döneminde anne adaylarında aşırı bir şekilde ruhsal çöküntü bulunuyorsa mutlaka uzman bir psikiloğa görünülmelidir. Ancak önemli bir ruhsal çöküntü ya da hayatını etkileyecek bir biçimde acı olaylar yaşamayan anneler için yapabilecek en iyi şey nefes egzersizleridir. Diyafram kullanılarak yapılan nefes egzersizleri anne adaylarının gevşemesine ve streslerinin azalmasına yardımcı olur.

Hamilelik Döneminde Anne Adayının Çevresindekilere Düşen Sorumluluklar

Hamilelik döneminde dikkatli davranması gereken kişi sadece anne adayı değildir. Eşi, kardeşleri anne ya da babası kısacası herkes anne ile iletişim halinde olmalıdır. Anne adayı korkularını, üzüntülerini, endişelerini eşi ile paylaşmalı eşi de dikkatli bir biçimde onu dinlemelidir. Eşinin endişelerini gidermek için öneriler sunmalı ya da anne adayını stres konusunda uzman kişilere yönlendirmelidir.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Hamilelikte Aşırı Kilo

Gebelikte Polikistik Over Belirtileri