in , , ,

Hamilelikte Yalancı Doğum Sancısı Nedir ? Nasıl Anlaşılır?

Heyecanla beklediğiniz bebeğinizin gelmesine 3 hatta 4 ay mı var? Arada kasıklarınızda sancı mı hissediyorsunuz?  Acaba bebeğiniz aceleci olabilir mi? Hamilelikte Yalancı Doğum Sancısı Nedir ? Nasıl Anlaşılır?

Hamileliğin son aylarına doğru tüm hamilelerde hareket ederken zorlanma, bacaklarda ve kasıklarda kramplar hissedilebilir. Bu kramplardan en telaşlandıranı aniden kasıklara saplanan sancılar olsa gerektir. Doğum anı sancısını tarif eden birçok anne kasık kramplarından, adet öncesi ağrıya benzer bir ağrıdan söz eder. Çiçeği burnunda anne adayı da kasıklarında yaşadığı herhangi bir sancıyı doğum sancısı zannedebilmektedir. Peki her kasık sancısı doğum sancısı mıdır ? Yazımızın devamında…

Yalancı Doğum Sancısı Nedir ?

Gebeliğin son üç hatta kimi gebelerde son dört ayda görülen rahim kasılmalarına yalancı doğum sancısı denir. Anne adayları bu sancıyı gerçek doğum sancısıyla karıştırabilmektedir. fakat bu yalancı doğum sancıları anneyi ve dolayısıyla da rahmi gerçek doğuma hazırlayan yardımcı kramplardır. Bu kramplar ya da halk arasında daha sık kullanılan ismiyle kasık sancıları kesinlikle rahimde açılmaya sebep olmazlar.

Peki Gerçek Doğum Sancıları ile Yalancı Doğum Sancılarını Nasıl Ayırt Edebilirim?

  • Gerçek doğum sancıları düzenlidir, belirli aralıklarla gelirler. Yarım saatte bir, on beş dakikada bir, beş dakikada bir gibi… eğer sancılarınız ritmik ise bu sancı gerçek doğum sancısıdır. Yalancı doğum sancısı ise sizi gün içinde yoklar ve kaybolur.
  • Gerçek doğum sancıları gitgide şiddetlenir, acısını artırır; ancak yalancı dogum sancıları gelir geçer.
  • Yalancı doğum sancıları hamilenin pozisyon değiştirmesi ile geçebilir fakat gerçekten doğum sancısı ise ne yaparsanız yapın ağrı geçmez.
  • Eğer gerçekten doğuruyorsanız sancınız 30 ile 60 sn arası sürecektir. Yalancı sancıda ise süre belirsizdir ama genellikle kısa sürer.

Yalancı Doğum Sancısı Neden Olur?

Herhangi bir kanıtlamış sebebi olmamakla beraber gerçek doğuma yardımcı rahim egzersizi olarak görülmektedir. Fakat aşağıdaki maddeler de bu kasılmalara sebebiyet verebilmektedir:

  • Hamileliğin son 3 ayında iseniz,
  • Bebeğiniz fazla hareketli ise,
  • Kasıklarınıza darbe almış iseniz,
  • Cinsel birleşme sonrası ise
  • Susuz kalmış iseniz kasılma yaşamanız olasıdır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Sağlıklı Beslenerek Ayda Kaç Kilo Verilebilir?

Cildinize Güneş Işınlarının Verdiği Zararlar