Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar Nasıl Yapılmalıdır?

Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar Nasıl Yapılmalıdır?

Hamilelik kadınların en hassas olduğu ve sadece kendi için değil doğacak olan çocuk içinde dikkat isteyen dönemidir. Bu dönemde anne adayı kadın ve çocuğun ileri ki dönemdeki sağlığı büyük oranda etkilenmiş olur. Beslenme programı, stresten uzak bir hamilelik vb. konular gebe kadın için dikkat isteyen meseleler olurken kaliteli bir hamilelik ve doğum için bir konuda spordur. Anne için sayısız faydası olan hamilelik dönemimde yapılan sporlar aynı zamanda doğum ve sonrasına da katkı yapar. Anne karnındaki çocuk içinde fiziksel ve psikolojik faydaları var. Bu kadar faydası olan bir konunun dikkat isteyen noktaları da çok. Psikoloji ve fiziksel olarak hassas olunan bu dönemde belirli hareketler ve belirli bazı kurallar çerçevesi içinde yapılmalıdır.

Hamilelik Dönemi Yapılabilecek Aktiviteler

Hamile bayanların bu dönemde en kolay ve sürekli yapabileceği spor yürüyüştür. İlk dönemlerinde tempolu olarak yapılan yürüyüşler ilerleyen haftalarda temposu düşürülerek yapılamaya devam edilebilir. Yürüyüşlerin haftada en 3 kez yarım saat ile 1 saat arasında yapılması gerekir. Yürüyüşler ile hamilelik dönemi daha kolay atlatılır. Nefes koordinasyonu vb. yararları ile kolay bir doğum içinde katkıları var. Hamilelikte alınan kilolarda doğumdan sonra çok daha kolay verilir. Hamile bayanların yapabilecekleri en güzel sporlardan biride yüzme. Yüzme psikolojik ve fiziksel olarak anne adayını rahatlatırken sancılara ve kasılmalara karşıda direnç kazanmasını sağlar anne adayının.

Ev Ortamında Yapılacak Aktiviteler

Hamile bayanlarda özellikle görülen boyun ve sırt ağrıları için bir sandalye de dik oturarak başı sağa sola çevirmek ve esneme yapmak karnı zorlamadan ideal bir spordur. Bunun dışında kan dolaşımına katkısı yadsınamaz olan eğilme kalkma hareketi belirli bir seviyeye kadar yapılır. Evde yapılan sporlarda dikkat edilmesi gereken daha çok karın egzersizlerinden çok bacaklara odaklanarak hareketleri yapmak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Evet spor bu dönemde de çok önemli..hamile olduğunuzda etrafınızdaki herkes eğilme kalkma çömelme yukarı uzanma diye uyarılarda bulunur.. halbuki sağlık bakanlığının verdiği egzersiz kitaplarında bu hareketlerin hepsi var. Ben bunu çok önemsedim ve hareketlerimi kısıtlamadım sadece daha yavaş ve kontrollü olmalısınız..bu arada düşük tehlikesi vs.olanları hariç tutuyorum..onlar için doktor ne diyosa odur.. şimdiki doğumların zor olmasını da hamilelik döneminin hareketsiz pasif geçmesine bağlıyorum..zamanında Aristo da zor doğumun pasif bir hamilelik döneminden kaynaklandığını söylemiş…bu yüzden hanımlar bu dönemde de aktif olun.. Sağlıcakla..

  2. Kesinlikle spor yapmak cok onemli hamileyken
    hem hamileliğin kolay olmasina etki sagliyor hemde daha az kilo almış oluyosunuz bol bol yürüyüşler de yapılmalı

  3. Kesinlikle spor yapmak cok onemli hamileyken
    hem hamileliğin kolay olmasina etki sagliyor hemde daha az kilo almış oluyosunuz bol bol yürüyüşler de yapılmalı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM