in ,

Hamilelikte Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Yürümek, sağlıklı ve fit olmanızı sağlar ve hamilelik, yürüyüşün faydalarından yararlanmak için en güzel zamanlardır. Yürümek, aşırıya kaçmadığınız ve doktorunuzun onayını aldığı sürece tüm gebelik boyunca güvenlidir.

Hamilelikte Yürümenin Yararları

Hamilelikte yürüyüş şart mı? Şart değil, ancak hamile kadınlar için güvenli ve harika bir egzersizdir. Hamilelik döneminde egzersiz yapabilmenizi sağlar. Faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

1. Fiziksel Zindelik Sağlar

Hamilelik döneminde yürümek fiziksel olarak aktif olmanızı sağlar. Kardiyovasküler sağlığınızı geliştiren ve kaslarınızı iyileştiren iyi bir vücut egzersiz rutinidir.

2. Bebeğin Daha Sağlıklı Olmasını Sağlar

Yürüyüş, hem sizin hem de bebeğinizin kilosunu kontrol altında tutacaktır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde kilo almasına yardımcı olacak, böylece doğum sürecini daha kolay ve daha doğal hale getirecektir.

3. Gebelik Şekeri Riskini Azaltır

Hamilelik döneminde yüksek kan şekeri seviyeleri, doğumdan sonra tip 2 diyabet riskinin artmasına neden olur ve obez bir bebek riskini arttırır. Hamilelikte yürüyüş gibi egzersizler, vücut ağırlığınızı kontrol altında tutarken, hamilelik şekeri gelişme riskini azaltacaktır.

Hamilelikte yürüyüşün faydaları

4. Gebelik Zehirlenmesi Riskini Azaltır

Gebelik zehirlenmesi, idrarda aşırı protein ve yüksek tansiyon ile ilişkilendirilen bir gebelik komplikasyonudur. Yürüyüş yapmak, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur ve kolesterolü düşürür. Böylece hamilelik süresince kan basıncının dengelenmesini sağlar. Bu sayede gebelik zehirlenmesi nedeniyle erken doğum riski de daha düşük olur.

5. Stres Kovucu

Stresli olmak, hamile kadınlar için ortak bir sorundur. Stresli halleriniz için hormonlarınızı suçlayabilirsiniz ancak hamile kadınlar, mutluluk ve heyecandan kaygı ve depresyona değişen ani ruh hali dalgalanmalarına sahiptir. Hamilelikte yürüyüş yapmak, stresi vücudunuzdan kovmanızı sağlayan hormonların harekete geçmesini sağlar. Bu da ruh halinizi yükseltir.

6. Ağrıları ve Rahatsızlıkları Azaltır

Hamileyken aktif olmadığınızda, belli ağrı ve rahatsızlıklara daha meyilli olursunuz. Hamilelikte yürüyüş yapmak, bu sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Yürüyüş sırasında bacakların gevşetilmesi, ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.

7. Normal Doğum Şansını Arttırır

Hamilelik döneminde yürümek, esnekliği artırır ve kalça kaslarınızı güçlendirir. Bu da, daha hızlı, daha kolay ve acısız bir doğum için harika bir araçtır. Sabahları yapacağınız açık hava yürüyüşleri, normal doğum için daha yararlıdır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

yara izi nasıl kapatılır

Sivilce ve Yara izi Makyaj İle Nasıl Kapatılır?

Hamileliğin 7. Ayında Beslenme