in , , , , ,

Hamilelikten Korunma Yolları

Hamilelikten Korunma Yolları

Bebek sahibi olmak birçok aile için mucizevi bir hediye niteliğindedir. Yalnız günümüz şartları içinde düşünüldüğünde her zaman sevindirici olamayabiliyor.  Bu sebepten kadın ve erkek gebeliği kontrol atında tutmak adına bazı yöntemlere başvuruyor.

Aile planlamasının önemli olduğunu belirterek bu yazımızda ne gibi doğum kontrol yolları var, bunlara değineceğiz.

Hamilelikten Korunma Yolları Nelerdir?

 • Haplar

Her gün düzenli olarak kullanıldığında etkili olan bu haplar kadında yumurtlamayı engelleyerek hamileliğin önlenmesini sağlar. Bu haplar bazı durumlarda kadın hastalıklarının önlenmesinde de kullanıla; adet dönemi öncesinde nükseden gerginlik ve ağrıyı da ortadan kaldıran haplardır.

 • Aylık İğneler

Kas içine enjektörle ayda bir kez uygulanması gereken iğnelerdir.  Bu iğnelerde her kadında doğal olarak bulunan östrojen ve progesteron içermektedir. Son derece etkili olan bu iğneleri 35 yaş üzeri kadınlar ancak sigarayı bıraktıklarında kullanabilirler.

 • Üç Aylık İğneler

Bu iğneler de adetten önce kas içerisine uygulanmak suretiyle sizi üç ay boyunca hamilelikten koruyacaktır. Yalnız bu iğne arada kanamalara ve adetin gecikmesine sebep olabilir. Emziren anneler de kullanabilir. Şöyle bir dezavantajı daha var : iğneyi bıraktıktan sonra dokuz ay kadar hamile kalamayabilirsiniz.

 • Deri Altı Kapsülü

Kolun iç tarafına yerleştirilen kibrit büyüklüğündeki bu çubuklar yumurtlamayı önleyerek hamile kalma riskinizi ortadan kaldırır.

 • Rahim İçine Yerleştirilen Araç

Yaklaşık 10 yıla kadar etkili olan rahim içi plastik araçlar da çok kullanılan yöntemlerdendir. Çıkarıldığında hemen hamile kalınabiliyor.

 • Kondom ( prezervatif )

Erkeklerin uygulayacağı bir doğum kontrol yöntemidir. Cinsel ilişki esnasında kullanılır ve atılır.  Spermin kadın yumurtalarına ulaşmasını engellediği için ve ulaşımı kolay olduğu için sıkça tercih edilir.

 • Kadın Kondomu

İnce, şeffaf kılıf biçiminde bir araçtır. İlişki öncesinde kadın vajinaya yerleştirerek spermlerin yumurtalara ulaşmasını engeller.

 • Spermistler

Spermistler vajinaya yerleştirilen fitillerdir. İlişkiden on beş dakika öncesinde kullanılan bu spermistler, ilişki esnasında spermlerin canlı kalmasını önleyerek hamileliği engellemektedir.

 • Kadın Tüplerinin Bağlanması

Çocuk istemeyen çiftlerin başvurduğu bir yöntemdir. Yumurtaların bulunduğu tüpler bağlanınca spermler yumurta ile buluşamaz ve gebelik oluşamaz. Herhangi bir yan etkisi yoktur.

 • Erkek Kanallarının Bağlanması

Kadınların tüp bağlama yöntemine benzer. Erkeklerin de bu yöntemde spermleri bağlanarak boşalma sırasında spermler geçemez.

Doğal Korunma Yöntemleri

 • Ovulasyon Takibi ile

Kadınların yumurtlama günlerini takip ederek hamile kalma olasılığı olan günlerde ilişki yaşamaması hamileleliği engelleyecektir.

 • Emzirme İle

Doğum sonrasında ilk altı ay bebeğini emziren kimi annelerde yumurtlama gerçekleşmez.  Bu yöntemde anne bebeğini en az 60 dakika kadar emzirmesi gerekir. Ek gıdaya geçişte bu süre azalacağı için emzirmek korunma sağlamayacaktır.

 • Geri Çekilme

Bu yöntemde ilişki sırasında erkek boşalmayı kadının rahmine değil de dışarı yapar. Böylelikle yumurta ve sperm birleşemez ve hamilelik oluşmaz.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Tatilde regl olmak

Regl Dönemi Tatile Denk Gelirse Ne Yapmalı?

Yaz Düğünü Kombinleri

Yaz Düğünü Kombinleri