in ,

Hayatınızda Egzersize Yer Açmanın Yolları

Kilo vermek ya da sağlığını korumak için her insanın hayatında egzersize bir miktar yer açması gerekiyor. Ancak masa başı bir işte uzun saatler mesai yapıyor olmak ya da buna benzer size hareket alanı sağlamayan işlerde çalışıyor olmak hareketli bir hayat tarzına sahip olmanıza pek imkan tanımıyor olabilir. Ancak bu durumda spor salonlarında uzun uzun ter dökmeden de hayatınızda basit değişiklerle egzersize yer açabilirsiniz.

Bu yazımızda hayatınızda egzersiz yer açmak için göz önünde bulundurabileceğiniz önerilerden bahsedeceğiz.

Yürüyerek Ulaşım Sağlayın

Yoğun bir mesai programınız olabilir ve sabah yürüyüş yapmak için yeteri kadar vakit bulamıyor olabilirsiniz. Bu durumda sabah işinize yürüyerek gitmek ya da yürüyerek dönmek günlük egzersiz ihtiyacınızın bir kısmını karşılamış olacaktır. Eğer iş yeriniz yürüme mesafesinde değilse en azından arabanızı birkaç blok geriye parkedin ya da otobüsten bir, iki durak önce inin. Böylece yürümek için kendinize alan yaratmış olursunuz.

Merdivenleri Yürüyerek Çıkın

Merdiven çıkmak yüksek miktarda enerji yakımı sağlayan etkili bir egzersizdir. Gün içinde evde, okulda ya da işyerinde asansör yerine merdivenleri kullanmaya özen gösterin. Eğer eviniz ya da iş yeriniz yüksek katlardaysa ve hepsini yürüyerek çıkamıyorsanız en azından asansörden 2, 3 kat erken inin. Zamanla merdivenleri daha rahat çıkacağınız için bu rakamı artırabilirsiniz.

10 Dakikalık Egzersiz Programı

Gerçekten yoğun bir hayatınız olabilir ve spor salonlarına gidecek ya da sabah koşuya çıkacak vakit bulamayabilirsiniz. Ancak bu sabah 10 dakika erken uyanarak egzersize vakit ayıramayacağınız anlamına gelmez. Evinizde kendinize rahat hareket edebileceğiniz bir köşe belirleyin ve isteğinize bağlı olarak müzik eşliğinde vücudunuzu ısıtın. Isınma hareketleri temel ve vücudunuzu zorlamayacak hareketler olmakla birlikte günlük egzersiz ihtiyacınızın bir kısmını karşılamaya yeterli olacaktır.

Spor Salonunu Evinize Getirin

Aslında spor yapmak için yeteri kadar vaktiniz var ama spor salonuna gitmeyi sevmiyorsanız, salonu evinize getirin. Bunun için isteğinize bağlı olarak koşu bandı vb. spor aletleri alabileceğiniz gibi eğer bunlara para vermek istemiyorsanız sadece iki adet ağırlık ve ya pilates topu ile de evinizde spor yapabilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Hamilelik Çatlaklarına Evde Çözüm Önerileri

Ten Makyajı Fırçaları ve İşlevleri