in ,

Hipertansiyon Nedir? Tedavileri Nelerdir?

Damar içerisinde bulunan kanın damara basınç yapmasına hipertansiyon denir. Kanın damara basınç yapması zamanla damarın hasar görmesine neden olur. Bir diğer adıyla yüksek tansiyon damarlarda tıkanmaya ve yırtılma meydana gelmesine neden olabilir. Kan akışını bozduğu için zamanla organ yetmezliğine neden olabilir. Hipertansiyon çoğu zaman hiç bir belirti vermeden ortaya çıkar. Hipertansiyon, vücudun kontrol merkezi beyin, böbrek ve damarlara büyük hasarlar verir. Hipertansiyon hastalığı olan kişilerin, mutlaka doktor kontrolünde tedavilerinin yapılması gerekir.

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir? Hipertansiyon çoğu zaman hiçbir belirti vermeden iç organlara zarar verdiği için “sessiz düşman” olarak tabir edilir. Hipertansiyon hastalığı olan kişilerde, halsizlik, burun kanaması, yorgunluk, kulak çınlaması, el ve bacaklarda şişlik meydana gelmesi, gece uykudan uyandıracak kadar tuvalet sorunları yaşanması, gün içerisinde fazla idrara çıkma isteği, merdiven çıkarken ve yürürken nefes nefese kalarak zorluk yaşama, baş ağrısı, konuşmada güçlük çekme, mide bulantısı, kusma ve görme bozukluğu gibi belirtiler görülebilir.

Hipertansiyon Nedenleri Nelerdir?

Hipertansiyona sebep olacak faktörler arasında, günlük tüketilmesi gereken tuz miktarının aşılması, aile fertlerinde hipertansiyon hastalığı bulunması, stres, obezite, şeker hastalığı, hareketsizlikten kaynaklı sorunlar, tiroid rahatsızlıkları, böbrek üstü bezleri tümörleri, böbreklere giden damarlarda tıkanmadan kaynaklı daralma meydana gelmesi, bazı ağrı kesici ilaçlar ve doğum kontrol hapları, kalsiyum ve magnezyumun günlük tüketilmesi gereken miktardan daha az alınması neden olan faktörler arasında yer alır.

Hipertansiyon Tedavisi: Erken tanı sayesinde kontrol altına hipertansiyon, kişinin yaşam kalitesini etkilemez. Hipertansiyon tedavisinde ki amaç kan basıncını normal seviyeye getirmek. Hastada hipertansiyona bağlı böbrek yetmezliği, şeker hastalığı ve organ yetmezliği varsa kan basıncının düşürülmesi hedeflenir. Hipertansiyon tedavisinde yaşam tarzında yapılacak olan değişiklikler, tedavi ile birlikte spor yapılması, stresten uzak kalınması, kilo artışının kontrol altına alınması, günlük tüketilmesi gereken tuz miktarının kontrol altına alınması çok önemlidir.

 

 

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Şeker Hastalarının Uzak Durması Gerekenler

Yanlış Beslenmenin Oluşturabileceği Sıkıntılar