in ,

ŞarşırtıcıŞarşırtıcı SıkıcıSıkıcı

Hormonal Doğum Kontrol Hapları

Aile planlaması, çiftlerin bakabilecekleri kadar çocuk yapmaları için önem taşımakla birlikte bazı durumlarda bir sağlık problemi nedeniyle çocuk sahibi olması sakıncalı olan kadınlar için de hayati önem taşır. Böylece hem çiftlerin hem de çocuklarının hayat kalitesi yükselir. Kontrollü bir biçimde bakabilecekleri kadar çocuk yapan çiftler, çocuklarına yeteri kadar maddi ve manevi destek sağlayabilmektedir. Öte yandan kontrolsüz bir şekilde doğum yapmak kadın bedeninde ciddi deformasyonlara yol açabildiği gibi, aile yoksullaşır ve çocuklar yeterli ilgiden mahrum kalır.

Bununla birlikte henüz çocuk yapmayı düşünmeyen çiftler de sıklıkla doğum kontrol yöntemlerine başvurmaktadır. Doğum kontrol yöntemleri; hormonal yöntemler ve bariyer yöntemler olarak ikiye ayrılır. Bariyer yöntemler;  kadın ya da erkek prezervatifi, diyafram, servikal başlık gibi araçlardır ve spermin rahime ulaşmasını engellemek suretiyle çalışırlar. Aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da koruma sağlarlar.

Doğum Kontrol Yöntemleri

Gelelim bu yazıda asıl değineceğimiz yöntem olan hormonal doğum kontrol yöntemlerine. Bu yöntemler enjeksiyon, deri altı uygulama, sprial, hap gibi çeşitli yollarla vücuda progestron hormonu verilerek yumurtlamanın engellenmesi suretiyle çalışır.

Bunlardan doğum kontrol hapları en yaygın kullanılan yöntemdir. gebelikten korunmanın yanında adet düzensizliği, hormonal bozukluklar, ciltte yağlanma, ödem ve şişlik gibi problemleri bulunan kadınlar için de tavsiye edilebilir.

Doğum kontrol hapları 21 adet haptan oluşan tabletler şeklinde satılır ve 21 gün boyunca her gün aynı saatte alınarak kullanması önerilir. Daha sonra hap kullanımına ara verilir. Ara verildikten 2 ya da 3 gün sonra adet kanaması başlar. Kanamanın başladığı gün ya da 2. Gün tekrar hap kullanımına başlanır.

Doğum kontrol haplarının koruyuculuğu, doğru kullanımda %99 varan oranlardadır. Bu nedenle ek bir bariyer yöntemi ile koruma gerektirmez.

İlacın ciddi yan etkileri görülmemekle birlikte ilk aylarda mide bulantısı, baş dönmesi, memelere hassasiyet, ağrı, iştah artması, vajinal kuruluk gibi sorunlara yol açabilir. Düzenli kullanımda yan etkiler zamanla ortadan kalkmakla birlikte vajinal kuruluk problemi devam edebilir. Bu durum cinsel ilişki sırasında ağrı ve tahrişe yol açabilir. Bu gibi durumlarda  kayganlaştırıcı jel kullanımı önerilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Eyeliner Nasıl Çekilir?

Eyeliner Nasıl Çekilir?

Makyajla Yüz Şekillendirme Nasıl Yapılır?