in , ,

Kahve Telvesi İle Cilt Bakımı

Yıllardır, genci yaşlısı ile çok severek içtiğimiz atalarımızdan mirasımız olan ve yararları bitkisel sağlık uzmanları tarafından sürekli olarak tekrarlanan ünlü Türk kahvesini artık cilt bakım aracı olarak da kullanarak yüz soyma işlemimizi yapabileceğiz. Bu soyma işlemi için biraz zeytinyağı ile yeni içtiğiniz Türk kahvenizin telvesi yeterli olacaktır. Bu tarif, peeling işleminin yanı sıra yüzünüzü ölü hücrelerden arındırmak ve toksinleri atmak için de kullanabileceksiniz. Siyah noktalarınızın ve izlerinizin de yok olmasını da sağlayan bu maske aynı zamanda çok kolay hazırlanır. Daha çok karma ciltlere önerilir.

Maske için gerekli malzemeler

  • 2 çay kaşığı kadar taze çekilmiş kuru Türk kahvesi
  • 3 çay kaşığı kadar limon suyu

Hazırlanışı

Kahve ve limon suyunu iyice birbirine karıştırın. Karışımın mutlaka yumuşak bir kıvam alması gerekiyor. Eğer karışım yeterli yumuşaklığa ulaşamazsa bir kaç damla daha limon suyu eklemeniz gerekir. Kahvenin markasına göre bu değişebiliyor.

Kullanılışı

Maske yüze sürülürken içerisinde limon suyu olduğu dikkate alınarak, asitlerin gözünüze zarar vermemesi amacı ile göz bölgesi ve çevresi korunarak yüze sürülür. 7 dakika kadar bir süre ile bekledikten sonra maskeyi bol soğuk su ile durulayıp, nazik hareketlerle çıkarabilirsiniz. Limon suyunun cilde yedirildiğinde cildin güneşe karşı daha hassas hale geleceği göz önüne alınarak, maskenin gece uygulanması daha uygun olacaktır.

Türk kahvesi ile doğal peeling faydaları

Çok ucuz, hatta maliyetsiz bir şekilde, artıklardan faydalanarak ve uygulaması kolay peeling yapabilirsiniz. Ölü deriyi ciltten soyarak atılmasını sağlar. Cildinize bebek poposu kıvamında bir yumuşaklık ve dinginlik getirir. Siyah noktaları yok etmekte, sivilceleri ise azaltmakta etkilidir.

Notlar

Zeytinyağı ile karıştırmadan direk kahve telvesi ile yapıldığında da güzel sonuçlar alabilirsiniz. Uygulayanlar tarafından işe yaradığı belirtilmiştir. Özellikle siyah nokta tedavisi olarak da kullanılmaktadır. Karışım uygulanmadan önce yüzünüzün mutlaka temiz olması gerekmektedir. Telve yerine kuru kahve ıslatılarak da kullananlar ve memnun kalanlar bulunmaktadır. Yağlı ve kuru ciltler için haftada 1 kez, hassas ciltler için ise haftada 2 kez uygulanabilir. İsterseniz hafta boyunca içmiş olduğunuz kahvelerin telvelerini bir kavanozda biriktirerek buzdolabında saklayabilirsiniz. Banyo yapacağınız zaman da bu biriktirmiş

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Yağlı Ciltler İçin Doğal Maske

Omni Diyeti Nasıl Yapılır?