in ,

Karın Yağlarından Kurtulmanın Yolları

Pinching Fat

Fazla kilo problemi zaman zaman vücudun bazı bölgelerinde özelleşerek can sıkıcı bir hal alabilir. Bu bölgeler kadınlarda özellikle karın, basen ve kalça olmakla beraber hem kadın hem de erkeklerde en yaygın karşılaşılan bölgesel kilo problemi karın bölgesinde görülür. Karın bölgesinde bulunan yağları eritmek için bazı egzersiz programlarını hayatınıza sokmak ve beslenme düzeninizde bazı değişiklikler yapmak etkili sonuçlar verecektir.
Bu yazımızda karın yağlarından kurtulmak için dikkate almanız gereken ipuçlarından bahsedeceğiz.

Şekerden Uzak Durun

Şeker vücudumuzun ihtiyacı olan temel maddelerden biri olmakla beraber gereğinden fazla tüketildiği takdirde özellikle karın bölgesinde yağlanma sorununa yol açar. Bu durum estetik anlamda görünümünüz için iyi bir sonuç doğurmadığı gibi sağlığınıza da dost değildir. İç organları saran yağ tabakası başta diyabet olmak üzere pek çok kalp ve damar yolu hastalıklarına yol açmanın yanında metabolizmanızı yavaşlatarak kilo vermenizi de zorlaştırır.

Bu nedenle özellikle fruktoz içeren yapay meyve suyu, limonata gibi içeceklerden, şerbetli tatlılardan, pasta, kurabiye gibi yüksek miktarda şeker içeren besinlerden uzak durmalısınız. Bunun yerine ihtiyacınız olan şekeri meyvelerden temin etmeli, ancak bunda da aşırıya kaçmamalısınız. Meyveler vücudumuza dost olmakla birlikte porsiyon miktarlarına dikkat edilmediği takdirde gereğinden fazla şeker tüketimine yol açabilir. Örnek porsiyon miktarları bir adet orta boyun için porsiyon miktarı üçte bir, bir adet elma için ikide bir, erik ya da çilek için 6- 7 adettir.

Hayatınızda Proteine Yer Açın

Protein vücudumuzun temel yapı taşı olup sağlıklı bir vücut için hayati önem taşır. Bunun yanında özellikle kilo verme sürecinde yeteri kadar tüketilen protein uzun süren tokluk hissi sağalayacak ve tatlı krizlerinin önüne geçecektir. Üstelik metabolizma hızınızı artırarak yağ yakımını hızlandırır.
Protein bakımından zengin gıdalar et, süt ve süt ürünleri, yumurta, balık, brokoli, brüksel lahanası vb. besinlerdir.

Karbonhidrat Tüketimini Azaltın

Türk mutfağı karbonhidrat bakımından son derece zengin olup bu durum kilo vermenin önünde engel teşkil etmektedir. Bu nedenle yüksek miktarda karbonhidrat tüketiminden kaçınmalısınız. Örneğin öğününüzde ekmek varsa makarna ya pilav tüketmemeli, bu şekilde aldığınız karrbonhidrat miktarını dengelemelisiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Saç Dökülmesinin Hormonal Nedenleri

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?