in , , ,

Katkı Maddeli Gıdaların Bebeğe Sakıncaları Nelerdir?

Katkı Maddeli Gıdaların Bebeğe Sakıncaları Nelerdir?

Katkı Maddeleri Neden Kullanılır?

Katkı maddeleri, paketlenmiş gıdaların uzun süre bozulmadan kalması, renk değişikliğinin olmaması, güzel koku yayması gibi amaçlar ile kullanılan tamamen kimyasal bileşenlerdir. Bu bileşenler, ülke mevzuatlarında otoritelerce kabul edilmiş standartlara göre kullanılmaktadır ve pakette kullanılan kimyasal maddelerin açıkça içeriğe yazılma zorunluluğu bulunmaktadır.

Katkı maddeli Gıdaların Bebeğe Sakıncaları Nelerdir?

İnsan vücuduna giren kimyasal maddeler, vücut tarafından yabancı bir madde olarak algılanır ve vücut bağışıklık sistemi ile buna kısa veya uzun süreli tepkiler verir. Yetişkin insanlarda bu tepki farklı sürelerde ve şekillerde ortaya çıkabilirken, bebeklerde tepki süresi daha kısa ve daha yoğun olabilir. Hem anne karnında hem yeni doğan bebeklerde bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmediği için hazır gıdalar içerisinde bulunan kimyasal katkı maddelerinin başta alerjik reaksiyonlar olmak üzere, kanser, diyabet, obezite gibi çok ciddi hastalıklara sebep olduğu bilimsel araştırmalar neticesinde ortaya çıkartılmıştır.

Bebeğiniz İçin En Tehlikeli Kimyasallar Hangileridir?

Özellikle son yıllarda tüm bebek gıdalarının içerisine konulmaya başlanan mısır şurubu, trans yağ, yapay tatlandırıcılar, BHA, BHT,Sülfür Monosodyum Glutomat,her türlü gıda boyası, sodyum sülfat, sodyum nitrat gibi kimyasal maddeler en basit hazır gıdalarda bile bulunan ve bebek sağlığı için çok tehlikeli olabilecek katkı maddeleridir.

Hangi Gıdalardan Uzak Durulmalıdır?

Temelde tüm paketlenmiş gıdalardan uzak durmak gerektiği bu konudaki araştırmaları takip eden sağlık otoriteleri tarafından artık sık sık telaffuz edilmektedir. Fakat özellikle 2 yaşına kadar hazır sütler, hazır yoğurtlar, puding ve çikolatalar, tatlandırıcılı şekerlerden mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir. Sadece bebekler değil, tüm çocuk ve yetişkinler için tüm gıdaların doğal gıdalar olması, atıştırmalık gıdaların  farklı ve eğlenceli şekilde evde hazırlanması ve taze gıdaların kullanılması hem bebeklik hem de yetişkinlik dönemlerindeki sağlıkları için önem taşımaktadır.

Comments

Leave a Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

Comments

comments

İnternet Çocukları Yalana Teşvik Eder Mi?

Aynı Diyet Listesi Herkese Uygun mu?