in ,

Kil ile Cilt Bakımı

Cilt bakımı kadınların en çok önem verdiği bakım alanlarından birisi olarak dikkat çekiyor. Cilt bakımı için en önemli özellik ciltteki tıkalı olan gözeneklerin açılmasıdır. Bu nedenle gözenekleri açacak ve daha iyi oksijen almasını sağlayacak birçok yöntem uygulanıyor. Bu yöntemlerden birisi de kil yöntemidir. Cilt bakım uzmanlarının özellikle cildinizi kil ile koruyun uyarıları nedeni ile son zamanlarda kil ile cilt bakımı yapanların sayısında önemli bir artış olduğu gözlemlenmiştir.

Kilin Cilde Olan Faydaları

Kil içeriğinde bulundurmuş olduğu birçok mineral nedeni ile cilde oldukça fayda sağlıyor. Cilde iyi gelen bu mineraller kil içerisinde yüze uygulandığında cildin daha canlı görünmesine neden olduğu gibi aynı zamanda cildin gözeneklerini açarak cildin daha canlı ve parlak görünmesine neden oluyor. Özellikle yüzde bulunan akne ve sivilcelerin deri altında bulundurmuş olduğu yağ tabakalarının cilt yüzeyine çıkmasını sağlayarak cildin daha temiz ve bakımlı olmasında oldukça yararlı bir özellik sergiliyor. Cilde uygulanacak kilin bir başka özelliği de cilt için fazla olan yağ tabakalarının emilimini sağlayarak yüzdeki yağ oranının dengelenmesini sağlamasıdır. Böylelikle fazla yağa bağlı olarak yüzdeki cilt derisinde siyah lekelerin oluşmasına da engel oluyor. Yüze uygulanan kil yüzde 30 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile yüz yıkanarak kilin yüzden çıkarılması sağlanır. Kilin yüzden çıkarılması ile birlikte yüzdeki yumuşaklık hemen kendisini gösterecektir. Yüze uygulanan kil maskeleri ile birlikte yüzdeki ölü derilerin yerini yeni derilere bırakması için de oldukça önemli bir işlev görüyor. Bu özelliği ile birlikte güneşten gelen zararlı ışınlar ile deforme olan yüz ciltleri kil sayesinde yeniden canlılığına kavuşarak daha parlak, daha taze ve daha sağlıklı ciltlere kavuşulmasına ön ayak oluyor.

Kil Çeşitleri Nelerdir?

Yüze uygulanacak kil maskelerini meydana getiren kil çeşitleri söz konusudur. Bunlar; mavi kil, kırmızı kil, yeşil kil, gri kil ve sarı kildir. Her kil çeşidinin içerisinde barındırdığı minerallerin farklılık göstermesi farklı yarar açısından da bir birinden farklılıklar meydana getirir. Ancak en çok kullanılan kil çeşidi yüz bakımı ve temizliği için gri kil çeşididir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Cilt Yağlanmasının Sebepleri Nelerdir?

Ciltte Oluşan Siyah Noktalar Neden Oluşur?