in , ,

Kilo Almanın Yolları

Kilo vermeye çalışırken başarısız olmak ne kadar can sıkıcıysa, her istediğini yemek, ancak yine de kilo alamamak da en az o kadar sinir bozucu. Etrafınızdaki herkes ne kadar zayıf olduğunuzdan, biraz kilo almanız gerektiğinden bahsediyorsa; merak etmeyin yalnız değilsiniz. Bu yazımızda, sağlıklı bir şekilde kilo almanın yolları hakkında bilgiler vereceğiz.

Son dönemde, hemen herkes kilo vermeyle kafayı bozmuş durumda olsa da, kilo almak isteyenlerin de öneriye ihtiyacı var. Peki, bunu nasıl güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapacağınızı biliyor musunuz? Aslına bakarsanız, kilo almanın matematiğini kavramak zor değildir.

Neyi ne zaman yediğinizi ve neyi ne kadar yediğinizi iyi ayarlayarak, her gün aldığınız kalori miktarını arttırabilirsiniz. Egzersiz yapmak, ardından atıştırma yapmak, öğünlerde kaliteli ve dengeli beslenmek, kilo alma sürecinde çok işinize yarayacak. Altta yatan bir sorununuz yoksa, hayatınızda yapacağınız bazı değişikliklerle daha kolay kilo alabilirsiniz.

Kilo Almak İçin Ne Yemeli?

Öncelikle beslenme listenizde şu besinlere mutlaka yer vermelisiniz;

  • Fındık, fıstık, badem ezmesi,
  • Kuru meyveler,
  • Humus,
  • Ceviz, badem, fındık, fıstık,
  • Peynir ve kraker

Buzdolabınıza, kalori değeri yüksek ve sağlıklı besinleri depolayın. Bir adet avokado, 300 kalori içerir ancak sağlıklı yağlar yönünden de zengindir. Fazladan 150 kalori almak için, sabahları yarım avokado ezmesini kahvaltınıza ekleyebilirsiniz. Humus da, iştahınızı açacak, yanında sebze dilimleri ile birlikte lezzetli bir atıştırmalık olacak. Çantanızda kuruyemişler ve kuru meyveler taşımak da, kilo alma sürecinde size çok yardımcı olacak. Günde fazladan 250 kalori alarak sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

Kalori İçecekleri

Kalori değeri yüksek içecekler de kilo almanıza yardımcı olabilir. Kilo vermek isteyen hemen herkes, kalorili içeceklerden kaçıyor. Tam yağlı sütle hazırlanmış bir kahve, muzlu süt, ananaslı, çilekli, muzlu, kivili smoothie gibi farklı içecek alternatifleri değerlendirebilirsiniz. İçeceklerinizin içine dilerseniz; fıstık ezmesi, protein tozu gibi sağlıklı ve yüksek kalorili farklı alternatifler de ekleyebilirsiniz.

Ekmek Tüketin

Tabi ki beyaz ekmekten bahsetmiyoruz. Sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsanız, beslenme programınıza doğru karbonhidratları eklemeyi ihmal etmeyin. Tam tahıllı ekmek, kepekli makarna, bulgur pilavı gibi karbonhidrat seçeneklerini mutlaka tüketin.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Doğru Bronzer Seçimi ve Uygulaması

Çocuklarda Obezite ve Zayıflama