in ,

Kilo Vermemenin Sebepleri?

Neden Kilo Verilemez? Diyet ile birlikte bir insan 6-12 ay içerisinde vücut ağırlığının yüzde 10’unu kaybeder. Buna karşın vermiş olduğu kilo 2 ile 4 kilo arasında olur. Eğer kilo verilemiyor ise mutlak suretle bir sebebi olduğu anlaşılır.

Neden Kilo Verilmiyor?

1.Kilo vermeyi engelleyen bir hastalık olabilir: Diyet gibi hayati açıdan oldukça önemli bir konuda doktora başvurulmadan ve herhangi bir tetkik veya tahlil yaptırılmadan yapılması tehlikeli sonuçlar doğuracak bir eylem doğru değildir. Bunun için bir uzmandan yardım almak en doğrusu olacaktır. Nitekim birçok kontrolsüz diyet hüsranla sonuçlanmıştır. Bu başarısızlık motivasyon düşürdüğü için daha fazla kilo alımını sağlayabilir.

Kilo vermeyi engelleyen hastalıklar başında tiroid hastalığı, gizli şeker, insülin direnci, böbreküstü bezlerinin fazla çalışması, polikistik over sendromu gibi durumlar söz konusudur.

2.Kalorisi düşük diyetler yapmak: Sizi aç bırakan bir diyetin doğruluğu tartışılır. Düşük kalorili diyetler hem vücudun yağ dokusunun hemde kas dokusunun kaybına neden olabilecek derecede olur. Metabolizmayı yavaşlattığından dolayı kilo vermenizi engeller.

Üstelik kilo almanızı da sağlar. Bu bakımdan bu gibi diyetler yapmak vücut için yarardan çok zarar sağlar.

3.Stresli haller ve psikolojik sorunlar: Bu gibi problemleri olan kişilerin kullandığı ilaçlar vücuda kilo aldırabilir. Bu gibi durumlarda bir psikiyatriste görünerek kilo vermek en doğrusu olacaktır.

4.Düzenli egzersiz yapmamak: Günlük yapılan egzersizler vücuda alınan kaloriden daha fazla kalori yaktığı için kilo verimini sağlar. Egzersiz hem metabolizmayı hızlandırır hemde kas kitlesini korur. Vücuda en uygun diyeti bulduktan sonra günlük egzersizlerde zayıflamaya yardımcı olacaktır.

5.Yeteri kadar destek görmemek: Kilo vermek isteyen kişinin kendini hazır hissettiği zaman ailesinden destek alması oldukça önemlidir.

6.Öğünleri atlamamak: Az yemek yenilince ya kilo verilmiyor ya da sağlıksız bir şekilde kas dokusunun kaybına neden olarak verilir. Günde en az 3 öğün yemek yenilmesi gerekir. Sabah kahvaltısı günün erken saatlerinde yapılmalı ve akşam yemeği en gec 7 de yenilmelidir. Ana öğünlerden sonra 2-3 saat ara ile ara öğün yenilmelidir.

7.Yeterli uyku uyumamak: Metabolizmanın en çok çalıştığı vakitler sabah saatleridir. Bu bakımdan bu saatlerde ayakta olmalıyız. Gece uykumuzu alalım ki sabah erken kalkabilelim. Yaşadığımız uykusuzluk stres hormonunun artışını sağlar bu da kilo alımı yapar. Günde en az 7-8 saat uyumak gerekiyor.

8.Bol su içmemek: Metabolizmayı hızlandıran bir diğer etken ise bol su içmektir. Günde en az 2,5-3 lt su içilmesi kilo verimi için şarttır.

9.Zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek: Sigara, alkol ve bazı diğer alışkanlıkları olan kişiler diyet programlarına daha az uyum sağlayabilir. Bu yüzden kilo vermek isteyen kişiler alışkanlıklarından vazgeçmelidir.

10.Umudunuzu yitirmemek: Belirli miktarda kilo verdikten sonra kilo kaybı veya kilo alımını durdurmak için dengeli beslenmeye devam etmek gerekir.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Gebelik Belirtileri ve Testleri

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları