in , ,

Kolesterol Hastalarının Beslenme Düzenleri Nasıl Olmalıdır?

Sağlıksız beslenme düzeni kolesterol seviyesinin yükselmesinde önemli rol oynar. Bu yüzden kolesterol hastalığı olan kişiler sağlıklı beslenmeyi alışkanlık edinmelidirler. Kişilerin sağlıklı bir hayat sürdürebilmeleri için kolesterol düzeyinin dengeli olması gerekir. Kolesterolün yüksek olması kalp hastalıklarının yanında birçok hastalığa sebebiyet veriyor. Bu nedenle tüketilen ürünlere dikkat edilmesi gerekir. İster hastalık sahibi olsun ister olmasın herkesin düzenli olarak kolesterol ölçümü yaptırması gereklidir.

Kolesterol Hastalarının Beslenme Düzeninde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Diyet Programı Hazırlanmalı:

Kolesterol hastaları kendilerine günlük diyet programı hazırlamalıdır. Bu programda mutlaka sebze ve meyve tüketmeye özen göstermelidirler. Özellikle meyve olarak elma tüketmek kolesterolü düşürmeye çok faydalıdır.

Kullanılan Yağlara Dikkat Edilmelidir:

Kolesterol hastalığı olan kişiler özellikle zeytinyağı tüketmeye dikkat etmelidirler. Ceviz, fındık, badem, havuç, sarımsak, soya fasulyesi ve portakalın kolesterol düşürmeye yardımcı etkisi vardır.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durulmalıdır:

Kolesterol hastası olan kişiler margarin, salam, sosis, mayonez, kızartılmış yiyecekler ve kraker gibi besinleri tüketmeleri sakıncalıdır. Bu tür ürünlerde tuz oranı ve doymuş yağ oranı yüksek besinlerdir ve besleyici değildir. Ayrıca yumurta tüketimi de sağlıklı olmasına rağmen kolesterolü arttırma etkisi vardır. Bu nedenle yumurta tüketiminde de aşırıya kaçılmamalıdır.

Yağ Miktarının Dengelenmesi:

Yemeklerde kullanılan yağlar ve yağ miktarları da kolesterolü arttırır. Bu nedenle kullanılan yağ miktarlarına çok dikkat edilmelidir. Yağlı etleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Et üzerinde ki yağlar alınmalıdır.

Kırmızı Et Tüketimine Dikkat Edilmelidir:

Kolesterol hastaları kırmızı et tüketimine çok dikkat etmelidirler. Fazla tüketilen kırmızı et kolesterolü arttırır. Kırmızı etten çok kümes hayvanlarının etlerini tüketmeye özen göstermeliler. Özellikle ton balığı, uskumru ve alabalık eti kolesterol düşürmeye çok yardımcıdır.

Süt ve Süt Ürünleri Tüketimine Dikkat Edilmelidir:

Yağlı yoğurt, yağlı peynir ve yağlı sütlerden uzak durulmalıdır. Bunların yerine az yağlı süt ürünleri tercih edilmelidir.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Hamilelikte En İdeal Uyku Pozisyonu

Cilt Güzelliği İçin Yapılmaması Gerekenler