in ,

Makyaj Ürünleri Cildi Tahriş Eder mi?

Başta kadınlar olmak üzere bakımlı olmak herkes için kendini iyi hissettiren, güne pozitif başlamayı sağlayan bir konudur. Bakımlı ve güzel görünme insanın kendine olan güveninin artmasına neden olur. Bu istek insanları eski çağlardan beri makyaj yapmaya itmiştir. Makyaj güzel görünüm ve kusurları kapamak adına yapılan, çeşitli renklendirmelerle yanakta, dudakta ve gözlerde ahengi sağlayan, olduğunuzdan çok farklı boyutlara taşınabileceğiniz bir işlem olup, tarihin çok eski çağlarından beri ilgi görmüş bir alışkanlıktır.

Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makyaj yaparken doğru noktalara doğru renkler ve dokunuşlar, doğru malzeme ve doğru teknikler kullanmak oldukça önemlidir. Bu sayede yüzünüzün güzel hatlarını daha da ortaya çıkarabilirsiniz. Bu ürünler genel olarak; ruj, rimel, fondoten, far, allık, göz ve dudak kalemi olarak sayılabilir. Bilinçsiz şekilde makyaj yapılması cilt problemlerine neden olabilmektedir. Hem kullanılan malzeme kalitesi hem de cildi temiz tutmama sonucu makyaj kalıntılarının verdiği zarar sonucu ciltte meydana gelen hasarlar makyaj ürünleri cildi tahriş eder mi? Sorusunu akla getiriyor. Sık makyaj yapanlar cildin nefes alması için cildini temiz tutmalıdır.

Makyaj Malzemelerindeki Kimyasallar

Kremler, losyonlar, fondotenler, rujların hepsinde çeşitli içinde ne olduğunu bilmediğimiz kimyasallar vardır. Bu kimyasallar vücutta giderek birikerek toksik etki yapar ve çeşitli hastalıklara yol açabilir. Çoğunlukla makyaj malzemelerinde koruyucu olarak bulunan BHA&BHT kimyasalları deriyi tahriş ederek alerjiye neden olabilmekte hatta kanserojen etki yapabilmektedir. Aynı şekilde renk verici sentetik boyalar deride emilince vücuttaki oksijeni tükettiği açıklanmıştır. Fiyatı biraz daha fazla olsa da bitkisel ve doğal ürünlerle, cilde ve çevreye zarar vermeyen ürünler ve kozmetikler mevcuttur. Günlük bakımın bir parçası olan makyaj malzemelerinden vazgeçemem diyorsanız en azından marketten aldığınız ürün içeriğinde paraben, petrokimyasallar, BHA&BHT, talc, propylene gibi kimyasallar olmamasına özen gösteriniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Hamile Bayanların Uzak Durması Gereken Güzellik Önerileri

Kadınların Sağlıklı ve Dengeli Beslenmesi Gereken Önemli Dönemler