in

Makyajın Yüzyıllar İçindeki Gelişimi

Güzel görünmek her kadın tarafından istenen bir şeydir. Bu güzel görünmenin temelinde makyaj yapmak vardır. Kadınların olmazsa olmazıdır. Makyaj kadınların vazgeçilmezi olan bir sanat olarak tabir edilebilir. Sanat olmasının sebebi de bu konuda uzmanlaşmış sanatçı olarak nitelenebilecek makyör ve makyözlerin varlığıdır. Makyaj bazı insanlara basit gelebilir. Ancak onlarca makyaj ürünü bulunması nedeni ile makyaj, uluslararası piyasada çok büyük öneme sahiptir. Makyaj denince hemen akla kadınlar gelebilir lakin erkekler içinde makyaj malzemeleri vardır. Sürme erkekler tarafından kullanılan makyaj ürünlerinden sadece bir tanesidir. Makyaj yapmak deneyim gerektiren bir eylemdir. Gece makyajı, gündüz makyajı gibi makyaj çeşitleri vardır. Hangi makyaj çeşidinde hangi ton renklerin kullanılacağının bilinmesi gerekir.

Bilinen En Eski Makyajlar

İnsanlığın her döneminde insanlar kendilerini güzel göstermek istemiştir. Bu güzel görünmek sadece başkalarına değil insanın kendisine de olabilir. Makyaj sanatının 5 asırdan fazla bir geçmişi vardır. Bilinen en eski makyajlar renk pigmentlerinin çeşitli yağlar ile karıştırılması ile yapılmıştır. Bu karışımlar ile vücudun yüz ve çeşitli yerleri süslenmiştir. Bilinen makyajın tarihçesi eski Mısır ve Asur medeniyetlerine kadar dayanır. Bu eski medeniyetlerin duvarlarına çizdiği resimlerde yüzlerinin makyajlı olduğu görülür. Ayrıca sürme makyajı en eski makyajlardan biri olup eski uygarlıklarda kadınlar ve erkekler bu makyajı kullanırlardı. Hatta kral ya da hükümdarların törenlerde yüzlerinin boyalı olduğu bilinir. Pers İmparatorluğu döneminde de makyaj malzemesi olarak sıkça kına kullanılırdı. Kadınların saçlarını ve yüzlerini kına ile boyadıkları bilinir.

Makyajın Son Dönemleri

17. ve 18. yüzyıllardaki makyaj allık, ruj gibi ürünlerin kullanılması ile adeta çağ atlamıştır. 19. ve 20. yüzyıllarda ise maskara ve pudra ürünleri kadınların sık kullandığı ürünler haline gelmiştir. 21. yüzyılda ise onlarca çeşit ürünün kullanıldığı makyaj sanatı, çok farklı bir boyuta ulaşmıştır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Kadınların Sağlıklı ve Dengeli Beslenmesi Gereken Önemli Dönemler

Pin Up Makyaj Nedir – Nasıl Yapılır ?