in

Mangonun Faydaları Nelerdir?

Mangonun faydaları

Türk mutfağı için henüz yeni bir meyve olan mango, lezzetli tadının yanında, sağlığa faydaları ile de birlikte geliyor. Artık marketlerde her mevsim lezzetli ve etli mangolar bulabiliyor. Bu lezzetli mangoları tadarken muhtemelen sağlığa yararlarını düşünmüyorsunuz. Dünyanın birçok yerinde “meyvelerin kralı” olarak da bilinen mango; bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içerir.

Ayrıca mide rahatlatıcı özelliklere sahip bazı enzimler içermektedir. Gün geçtikçe daha popüler hale gelen mango, lif açısından zengindir; bu nedenle her gün 1 mango yerseniz; kabızlığı önlemeniz garanti olur. Artık mangoyu günlük beslenme programınıza dahil etmek için daha fazla nedeniniz var. Bu yazımızda, mangonun faydaları nelerdir listeledik…

 

Kan Basıncını Düzenler

Potasyum yönünden zengin bir meyve olan mangonun magnezyum içeriği de yüksektir ve mango, özellikle yüksek tansiyon hastaları için doğal bir ilaçtır. Ayrıca kalsiyum, fosfor, demir ve selenyum da içerir. Bunlara ek olarak A,C, E ve K vitaminleri ve folat da içerir. Mango, bu vitamin ve minerallerin eksikliğine bağlı birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur.

Kanseri Önler

Mangon içerisinde bulunan pektin, prostat kanserinin gelişimini önlemeye yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalar ayrıca, mango tüketimi ile sindirim sistemi organlarının kanser riskini düşürme arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır.

Kilo Almaya Yardımcı Olur

Herkes kilo vermeye çalışırken siz bir türlü alamamaktan mı şikayetçisiniz? O halde biraz daha mango yemeye başlayabilirsiniz. 150 gr mango, yaklaşık 90 kalori içerir ve vücut tarafından kolayca emilir. Kilo almaya çalışıyorsanız mango beslenmenizin bir parçası olmalıdır. Mangolu milkshake’ler hazırlayarak, kilo alma sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Sindirime Yardımcı Olur

Midenizde aşırı asitlenme problemi varsa ya da hazımsızlık yaşıyorsanız, mango, bu tür problemleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Mangonun sindirim enzimleri, doğal ve verimli bir sindirim gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır.

Kansızlığı Tedavi Eder

Demir yönünden zengin bir meyve olan mango, kansızlık sorunu yaşayan insanlar için oldukça faydalıdır. Düzenli mango tüketimi, vücuttaki kırmızı kan hücresi sayısını artırarak anemiyi ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Akneyi Tedavi Eder

Mangonun sağlık yararlarının yanı sıra, cilt güzelliği için de oldukça faydalı olduğunu söyleyelim. Cildinize sağlıklı bir parlaklık kazandırmak istiyorsanız, çareyi mangoda bulabilirsiniz. Tıkanan gözenekleri açmak ve sivilceleri tedavi etmek için tüketebileceğiniz mango, bu yönüyle yeniden sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Doğurganlığı Arttırmak İçin 6 Öneri

B Vitaminleri ve Çocuklar İçin Önemi